Întrebare recomandată | EddiWeed a întrebat:

Salut,cine imi explica si mie cum este cu noua taxa auto? eu am inscris masina acum 2 ani si am dat statul in judecata si am recuperat banii de inscriere.acum cam vreau sa vand masina, noul proprietar trebuie sa plateasca taxa iar de inscriere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, chiar si atunci.
Conform Legii nr.9/2012, citez:
"(2) Obligatia de plata a taxei intervine si cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, asupra unui autovehicul rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule si care nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementarilor legale in vigoare la momentul inmatricularii."

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu va mai plati taxa de poluare, nu se plateste pentru masinile inmatriculate in perioada 2007-2011.

| EddiWeed explică (pentru Ioandelasal):

Chiar daca eu am dat statul in judecata si am recuperat banii care i'am platit la inmatriculare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru EddiWeed):

Da, chiar si atunci.
Conform Legii nr.9/2012, citez:
"(2) Obligatia de plata a taxei intervine si cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, asupra unui autovehicul rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule si care nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementarilor legale in vigoare la momentul inmatricularii."