| vegeta a întrebat:

Salutare. Mi-am înscris si eu mașina pa România, un euro 2 la sfârșitul lunii februarie 2016 si am plătit 2800 de lei, dar ulterior am auzit la tv ca se da o lege pentru cei care au plătit taxa din 2007 până in 2013 care isi pot recupera banii. Dar eu nu mi-i pot recupera aceasta îmi este întrebarea? Și in cazul in care ii recuperez dacă cu timpul vreau sa îmi vand masina, următorul proprietar ca sa o înscrie pa numele lui ce va trebui sa faca sa plătească taxa din nou?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu ai platit timbrul de mediu si nu se poate recupera.
Se poate recupera doar taxa de prima inmatriculare/de poluare/pentru emisii poluante, platita in perioada 2007-2011 si inceputul lui 2013.
Nu se poate recupera timbrul de mediu, platit incepand cu data intrarii in vigoare a OUG 9/2013, respectiv cu data de 15.03. 2013.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se poate recupera taxa de inmatriculare care a fost pana in 2013, taxa de timbru introdusa din 2013 incoace nu se mai recupereaza

| SSJGohan3 a răspuns:

Tu nu mai poți ca ai înmatriculato în 2016. legea e 2007-2013, dar în caz ca ai putea da, următorul va trebui sa plătească