| RaduAlex89 a întrebat:

Ma intreb daca Politia Romana trimite amenzi pentru viteza de la pistolul radar. Am fost filmat de pistol (am vazut cum am fost tintit de agent) de catre un agent aflat in masina de politie cu pistolul scos pe geamul soferului. Nu au venit dupa mine si nici nu am fost oprit de alt echipaj. Situatia in cauza a fost in afara localitatii pe limita de 60 km/h, eu avand peste 100 km/h. Oare sa ma astept la amenda sau am scapat. Tin sa mentionez ca l-am observat clar pe domnul politist cum ma tintea cu pistolul.
Va multumesc!

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aproape sigur vei fi amendat si iti va fi suspendat dreptul de a conduce pe 60 sau 90 de zile, depinde cu cat ai depasit viteza (sub sau peste 50 km/h).
Inainte de aceasta vei fi chemat la politia rutiera sa spui cine a condus masina si abia apoi se va intocmi procesul-verbal de contraventie.

| RaduAlex89 explică (pentru Ioandelasal):

Stiti ceva concret sau doar povesti? Eu vorbesc de pistolul radar nu de radarul de pe MCV. Amenda e amenda, teama mea este permisul! Ca daca am depasit acei 50 peste limita e vorba despre 90 de zile fara "instrumentul muncii". Se poate declara alt sofer oare sau camerele sunt atat de bune incat se poate identifica si fata conducatorului auto?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RaduAlex89):

Ar trebui sa stii si tu, scrie in Codul rutier, citez:
"ART. 109
  (1) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac direct de către poliţistul rutier, iar în punctele de trecere a frontierei de stat a României, de către poliţiştii de frontieră.
  (2) Constatarea contravenţiilor se poate face şi cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic, consemnându-se aceasta în procesul-verbal de constatare a contravenţiei.
  (3) În cazurile prevăzute la alin. (2), procesul-verbal se poate încheia şi în lipsa contravenientului, după stabilirea identităţii conducătorului de vehicul, menţionându-se aceasta în procesul-verbal, fără a fi necesară confirmarea faptelor de către martori."
Nu este nevoie sa se vada fata conducatorului auto, dupa ce vei fi chemat si vei spune ca tu ai condus.

| salonalisa a răspuns (pentru RaduAlex89):

Ai primit amenda pana la urma

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-i, te rog lui "suntserios" (eu nu pot sa-i spun ca l-am blocat pentru ca ma saturasem de idioteniile lui!), ca amenzile vin prin posta nu doar din Romania ci si din alte tari europene. Cat despre luarea permisului te anunta ei si daca nu te duci sa-l predai risti sa faci puscarie. Uite aici un articol elocvent: http://bit.ly/2uzO79P Dar el saracu' daca nu citeste decat cartile de Poker n-are de unde sa stie!

| Violleta2022 a răspuns:

Pistolul radar este un aparat electronic care masoara si inregistreaza datele, fotografiind totodata, ulterior transferandu-se datele intr-un calculator, de unde se colecteaza datele masinii, ale soferului samd, printandu-se amenzile, care sunt trimise cu posta.
In cazul tau, avand peste 30km peste limita de viteza si fiind deja luat de radar, amenda va fi usturatoare si evident puncte luate de pe permis, sau chiar suspendarea permisului pe 3 luni.
Nu te entuziasma degeaba, ca amenda vine in curand, in max 2-3 sapatamani o vei avea in mana.

Nu am inteles totusi, ce te-a determinat sa ignori complet limita de viteza si sa risti suspendarea permisului? Chiar nu-ti pasa ca poti ramane fara permis?

| RaduAlex89 explică (pentru Violleta2022):

Eram in afara localitatii pe o portiune de drum cu 2 benzi si sincer nu am observat limita de viteza. Nu incerc sa ma scuz dar asta este! Imi e de permis nu de amenda ca exact nu stiu ce viteza am avut.

| RaduAlex89 explică (pentru Violleta2022):

Am permisul de 12 ani si nu am avut niciodata probleme de genul, aceasta ar fi prima amenda pentru viteza, rar depasesc limitele dar imprejurarile au fost de asa natura incat sa nu observ si domnii politisti sa fie acolo. Si ei sunt si au ramas aceeasi ciupitori, stai in afara localitatii pe o portiune de drum cu 2 benzi unde e limita de 60 cu radarul, clar ca te prinde. Ne e zona cu risc ridicat de accidente sau altceva, oricum nu inteleg limita respectiva.
P.S. limita am vazut-o cand am ajuns acasa folosind google maps pe portiunea de drum respectiva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru RaduAlex89):

Nu are importanta ca-i zona cu risc ridicat sau scazut de accidente, ca asa ceva in circulatie nu exista, se cheama "limita de viteza" si este obligatoriu pentru toata lumea, sa fie respectata.
Ma rog, acum s-a intamplat ghinionul si nu prea ai ce-i face, decat sa te supui legii. Partea cea mai nasoala este, ca aveai cu peste 30km peste viteza legala, iar permisul iti va fi suspendat pe 60sau 90 de zile.

| Panamax a răspuns:

Vitezometrul din bord arata intotdeauna mai mult.
Poate ca limita in afara localitatii era mai mare.
Nu vin amenzi prin posta de la rutiera.

| Mariusbaros a răspuns:

Din cate stiu da la prieten ce este la politia rutiera amenda va veni prin posta...p.s. asa a patit unchiul meu

| suntserios a răspuns (pentru Mariusbaros):

Eu nu am auzit pe nimeni sa primească amenda de viteza prin posta. Mai ales ca în cazul asta trebuia sa ii ia și permisul.

| salonalisa a răspuns:

Ati primit ameda in cele din urma?

| RaduAlex89 explică (pentru salonalisa):

Nu am primit nimic prin posta. Si dupa o perioada atat de mare, nici nu o sa mai primesc. Am avut noroc.
O zi faina.