| anonim1 a întrebat:

Salutari, mi-am luat azi 2 cauciuri M+S dar cand am ajuns acasa am vazut ca scrie pe ele made in china, ele arata bine, nu is uzate, le-am luat cu 95 de lei bucata, firma ii Hankoog Icebear, acum targu ii facut, o fi bune cat de cat chiar daca is made in china?

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde cat mergi intr-un an, dar te tin aproximativ 30.000 de km cele de iarna Hankoog daca mergi cu ele numai pe zapada, daca le ti si vara cum fac multi ca le e lene sa isi mute cauciucurile sa isi puna de iarna... ai toate sansele sa te tina maxim 10.000 de km pe asfalt. Oricum poti sta linsitit ca iarna asta te tin, nu cred ca faci mai mult de 30.000 de km iarna cu masina. Daca ai si specificatiile producatorului sunt garantate 30.000 de km sau 5 ani!

| olixandru a răspuns:

Daca cauciucurile sunt noi le poti returna in 30 de zile fara problema, sunt obligati sa le primeasca, daca cauciucurile sunt sh si ti-au oferit factura pe ele cand le-ai cumparat si acestia sunt obligati sa le primeasca inapoi in 30 de zile, daca nu poti face reclamatie la opc.

| Korrawi a răspuns:

Si pe GoodYear de vara de le-am luat in martie tot made in china scrie =)). Acum ca idee, din cate stiu Hankook (daca scrie Hankook pe ele, de Hankcoog nu am auzit) sunt ok pentru clasa lor de pret.
http://forums.maxima.org/tires-wheels/579612-hankook-tires-any-good.html
Edit: Cu goodyear duragrip de le-am luat de noi, nu am avut nici o problema pana acu, asa made in china cum sunt. S-au comportat foarte bine (cam 4k km rulati).

| Marius0189 a răspuns:

Salut! Vorba ta, acum targu e facut. Poartale iarna asta, dar anul viitor ia-ti altele, pentru ca la urma urmei, pe ele se deplaseaza masina. Ziceai ca ai 2 pneuri. Daca vrei sa le pui doar pe partea de tractiune, si pe celelalte le lasi pe alea de vara, nu e ok. La masiniloe de 3, 5T si mai mici, trebuie sa ai toate pneurile "de iarna". Stima!

| anonim1 explică (pentru Marius0189):

Le-am luat pe astea doua dar mai am doua m+s care is puse deja, astea chinezesti, o sa ma tina macar un an?

| Marius0189 a răspuns:

Cu siguranta te tin daca sunt noi. Te tin si mai mult, numai ca o sa se macine in procesul de imbatranire.