| xseven7 a întrebat:

Am facut o comanda de pe epantofi.ro(nu stiu ce site e asta dar este foarte dubios) la niste adidasi puma... Cand le-am primit a fost totul ok, adica nu sunt fake sau ceva. made in vietnam, cutie rosie. piele, cusaturi frumoase, exact cum trebuie. Dupa ce le-am vazut pe acestea am facut o alta comanda, tot asa, incaltaminte. Bineinteles ca am facut alta vazand ca aia-s originali. De data aceasta am comandat Fila Orbit Low. M-am uitat si pe site-ul lor (Fila.com) pretul este la fel 50 euro. Am zis ca e ok. Cand mi-au ajuns scria pe ele made in china. Nu stiu cum sa o iau pe asta. adidasi originali made in china? M-am gandit poate acolo au fabrica. dar parca sunt dubiosi. Arata ok, piele ecologica asa cum scria, cutia totul bine, dar made in china? Cati dintre voi au adidasi originali made in china?
As vrea sa ma ajutati in legatura cu niste pareri despre epantofi.ro si despre adidasii facuti in china...
Si in plus, nu stiu cum sa-mi dau seama daca-s fake... ar fi perfect daca m-ati ajuta si cu acest aspect!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Sunt milioane de lucruri originale made in China. Nu se prea mai fac lucruri in alte parti...

10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Site-ul epantofi.ro e unul foarte cunoscut si recomandat de multa lume. Nu cred ca si-ar permite sa dea astfel de tepe mai ales fiind vorba de un produs de 50 euro dar cine stie...cauta pe net sa vezi cum ii poti deosebi pe cei fake de cei originali.

| xseven7 explică (pentru Bondarel99):

Pai da. M-am uitat, Logo-ul apare de 5 ori. pe unul dintre adidasi apare eticheta unde scrie acel r, talpa nu e nimic suspect.
Am comparat cele originale cu cele pe care le am cu imagini de pe net. e totul ok.
Singura mea problema e cu made in China.

| Bondarel99 a răspuns (pentru xseven7):

Pai foarte multe firme de renume isi fac produsele in China (sau cel putin o parte), acolo e mana de lucru ieftina.

| alina2k18 a răspuns:

Sunt originale produsele de pe epantofi si sunt foarte seriosi, in caz ca nu iti plac fa retur si ai banii repejor in cont.

| Dismally a răspuns:

Si care e problema, daca erau facuti in Vietnam sau Indonezia era mai bine? big grin Majoritatea firmelor si-au mutat fabricile in tari din "lumea a treia" unde costul de productie e mult mai mic. Poti sa te uiti si pe telefon si pe televizor si pe orice alt produs, ai sa vezi ca mare parte din ele sunt facute in China, Vietnam, Pakistan etc.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Iti dai seama ca Nike, Puma, Adidas, Apple, Samsung, etc. isi fac produsele in China ca-s mai ieftine, nu?

De obicei, cele pentru estul Europei sunt facute in China. Cele de calitate mai buna, pentru vestul Europei sunt facute in Myanmar, Vietnam, Thailanda.

Apropo, epantofi e firma serioasa. Atat eu, cat si niste prieteni, cumparam de acolo mereu si nu am avut nicio problema.

| xseven7 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu ma intereseaza unde sunt facuti atata timp cat sunt bine lucrati.
Nu poti sa zici ca nu se observa un adidas facut de un vietnamez si unul de un chinez. Nu stiu, de altfel, cat ma intereseaza televizoarele sau ce mai spui tu... pe mine ma intereseaza strict subiectul adidasi. Eu cred ca aici companiile lucreaza diferit. Nu trebuie puse in aceiasi oala...
China nu este o tara de incredere stii si tu, nu? Nu prea se lucreaza calitativ in aceasta tara.
Eu nu vreau sa port chinezarii si in 2 saptamani sa i vad rupti.
Am si mentionat ca poate au fabrica in China, dar nu vad o calitate in aceste produse... si originalitatea e dubioasa.

Probleme nu am intalnit la site. eu am probleme, REPET, daca produsele s originale.

| mirceakitsune a răspuns:

Acel site este unul foarte decent, am făcut comenzi multe și totul este ok, și adidașii îs originali, dacă nu-ți convine fă retur.

| xseven7 explică (pentru mirceakitsune):

Normal ca fac retur daca nu-mi place. zic si eu ca e normal? Incetati cu raspunsul asta. Eu vreau sa fiu sigura ca-s originali.
Nu v-am intrebat daca fac retur.

| mirceakitsune a răspuns (pentru xseven7):

Sunt originali mă.