Întrebare recomandată | Vaicedilema a întrebat:

Salutari! Vreau si eu sa va intreb ceva legat de RCA-uri si metoda de despagubire in regie proprie.
Daca mie asiguratorul imi da 1200lei sa repar masina si eu pot gasi piese in stare foarte buna la 500 lei fara a mai trebui facute servisari suplimsentare. Acei bani sunt blocati intr-un cont sau pot sa ii scot pe toti si sa ii folosesc la ce vreau eu.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca alegi reparatia in regie proprie, primesti banii si poti face ce vrei cu ei, nu te verifica pe ce i-ai cheltuit, dar nici nu vei primi mai multi, daca nu te incadrezi sa repari masina cu suma acceptata de la ei.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asiguratorul nu-ti da banii in mana, banii se vireaza atelierului de reparatii, in baza facturii emise de acesta.
Daca faci singur reparatia atunci va trebui sa depui acte prin care dovedesti cheltuielile.

| Vaicedilema explică:

Prin la ce vreau ma refer la o dauna la elicea de la motor si radiator. Cel care a facut constatarea sustine ca acele daune nu au fost provocate in timpul accidentului deci nu sunt acoperite de ei.