| Manu_Manuel_1989 a întrebat:

Sap TPU! ..am un bmw 39 530d 2002..ieri am mers in pompa si in loc de motorina am pus can 4, 5l benzina 95 (find obisnuit sa pun benzina pentru ca mai am un golf benzina cu care circul mai mult)apoi am pus motorina peste cam 11 litri.in total cu ce mai aveam s-a facut aproape jumate de rezervor. vreau sa va intreb cam la ce ma pot astepta ce efectea pot aparea e grav? docamdata nu a dat nici un semn sa ma mai astept la ceva..precizez c trage la fel de bine incabig grin ceva sfaturi mersi

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat sa precizez ca e indicat sa iti schimbi si filtrul de motorina. De multe ori benzina se impregneaza in hartia filtrului si ii mareste volumul. Acum, depinde si cat noroc ai avut, dar e indicat sa-l schimbi sa nu ai probleme mai mari in viitor.

7 răspunsuri:
| FPI a răspuns:

Nu se intampla nimic, nici nu se cunoaste de fapt posibil sa nu-ti mai traga avand in vedere de aprinderea prin comprimare sau s-ar putea sa traga mult mai bine avand in vedere CF mai mare la benzinahappy
Anunta-ma ce s-a intamplathappy

| Manu_Manuel_1989 explică (pentru FPI):

Pana la urma nu s-a intamplat nimic nu a zis nici,, mac,, am mai pus azi motorina de 130 ron si vad ca e ok.

| FPI a răspuns (pentru Manu_Manuel_1989):

Nu-ti mai fa griji, i-ati gandu' de acolo si... ti-am mai zis ca era mai grav daca era invershappy

| viotedy a răspuns:

Stiu pe cineva care a facut la fel si a scos tot din rezervor.se pot strica injectoarele.

| ginoeugen23 a răspuns (pentru viotedy):

Mai rau e cand iti faci plinul cu apalaughing))

| viotedy a răspuns (pentru ginoeugen23):

Ha-ha...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In astfel de cazuri, daca nu poti scoate benzina din rezervor, e de preferat sa pui cat mai multa motorina peste, de preferat sa faci plinul. 5 L nu e chiar mult dar nici putin, incearca sa faci plinul sa se amestece cat de cat benzina cu motorina si nu cred ca vei avea probleme. Mult mai grav e cand pui motorina in loc de benzina...