| Ganga2345 a întrebat:

Salut TPU in primul rand dau funda la cine ma poate ajuta. Preciez faptul ca sunt electrician auto de 6 ani am o problema cu un ford focus 1 motor de 1.8 90 de cai, problema este ca nu baga caldura am schimbat radiatorul interior am curatat instalatia dupa care am bagat antigel cu apa distilata tot nu baga caldura, am schimbat busonul de la casul de expansiune deoarece scapa presiunea dupa care si pompa de apa si tot nu baga caldura decat foarte putin cand dau drumu la ventilatie apoi rece, ma poate ajuta cineva cu o parere va rog? Am masina in servis de 1 saptamana

Răspuns Câştigător
| KR0NSTADT a răspuns:

Verifică dacă există aer în radiatorul pe care l-ai schimbat. Posibil să aibă un șurub aerisitor. Dacă are aer în el, apa caldă nu își face circuitul cum trebuie. Simți puțin cald la început, apoi rece. Trebuie aerisit, ca la calorifer.

| Ganga2345 explică (pentru KR0NSTADT):

Nu are aerisitor dar am rezolvat problema, era si din cauza la racitor era infundat si ala, am scos o mizerie din masina aia incredibil asa ceva, multumesc oricum

| KR0NSTADT a răspuns (pentru Ganga2345):

Bine că i-ai dat de cap. happy

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cand schimbi ceva,sau si un termostat,apa din motor mai toata se va duce si trebuie sa pui alta,acolo vei avea si aer,asa cand pui toate la loc cai vara iarna dai drumul la caldura la maxim si lasi motoru sa mearga,se va aerisi singura.
In cazul in care tii caldura inchisa,in acel radiator de caldura ai aer, de aia nu va intra apa si nu-ti va da caldura cum spui, Lsand caldura deschisa la maxim apa va impinge aerul de acolo spre bidonu ala sau ce este sil va da afara.
Nu trebuie sa aerisesti nimic, desi unele motoare au si un surub pentru asa ceva, merge si fara sa faci aerisire, am facut de multe ori si functioneaza.

| badpanda a răspuns:

Parerea mea este sa te apuci sa cresti iepuri.Este o afacere destul de banoasa.