| StefyBoy a întrebat:

Se poate lua carnetul inainte de implinirea de 18 ani? (adica ceva cu un adult in masina, sau sa conduci doar ziua)

Răspuns Câştigător
| MouSSEauChoColat a răspuns:

Salut! Regula asta se aplica in state si banuiesc ca de aceea intrebi. In Romania totusi, nu se poate asa ceva.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate. Ceea ce spui tu este doar o propunere de modificare a legislatiei rutiere, nu se stie cand si daca va fi adoptata.
Si acum poti obtine permis de conducere de la 16 ani, respectiv subcategoriile A1 si B1. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Nu se poate.

| unknownn a răspuns:

E o prostie asta, la 17 ani(ca banuiesc ca atat ai) nu esti in stare nici sa-ti stergi muci de la nas singur, damai sa conduci o masina?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa conduci masina din alea cu capacitate cilindrica mica (microcar urile alea) de la 16 ani. in rest o masina normala dupa 18 ani.

| WR104 a răspuns:

In Romania nu cred dar poti incerca in alte tari precum USA unde daca nu gresesc poti lua carnetul la varta de 16 ani.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Stefy sti ceva dupa ureche, din auzite in discutiile cu copii din fata blocului! Acest lucru este posibil doar in tarile civilizate iar cum Romania este in urma cu 50 de ani o sa trebuiasca sa mai astepti! Studiaza legile care reglementeaza circulatia pe drumurile publice din Romania!

| OmulCareStieCeFace a răspuns:

Nu asa ceva e ilegal

| android96 a răspuns:

Nu poti dar poti sa dai la scoala de soferi la 17 ani si daca iei iti da carnetu la 18

| Georgiana_9807 a răspuns:

Da poti sa iei permisul numai cand vei implini 18 ani.Pana atunci ia un adult cu tine si poti conduce pe un camp!

| Turcu94 a răspuns:

Se poate lua si de la 16 ani carnetul dar este un carnet mai special si nu este pentru a conduce o masina obisnuit ci pentru o masina speciala care are 80 km/h pe bord si o vei conduce pana la implinirea varstei de 18 ani dupa ce dai din nou pentru catregoria B[te poti apuca de scoala de soferi cu 3 luni inainte si daca inveti il poti lua pna la varsta de 18 ani si o luna]...restu depinde de tine