| Hokostbaby a întrebat:

Stie cineva care este viteza maxima permisa la o motocicleta cu motor de 125 cm/3?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legislatia rutiera nu este prevazuta o limita de viteza la aceste motociclete.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;"

| Hokostbaby explică (pentru Ioandelasal):

Imi poti spune care este difeenta dintre asta si o motocicleta pe care o poti conduce la 24?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Hokostbaby):

Conform OUG 195/2002, citez:
" d) categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;"
Sunt motocicletele mai mari.