Întrebare recomandată | Stoica_Andreea_1990 a întrebat:

Stiti cumva daca pot incheia o asigurare auto obligatorie pe o perioada mai mica de 6 luni? multumesc!

Răspuns Câştigător
| CristianMarius a răspuns:

Numai in cazul in care masina urmeaza sa fie inmatriculata se poate face o asigurare pe o luna, timp in care se intocmesc actele pe un nou nume. Altminteri nu se poate face asigurare pe mai putin de 6 luni.

8 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu, si in vederea imatriculari tot pe 6 luni se face asigurarea!

| mona a răspuns:

Nu se poate

| BuGz a răspuns:

Numai in cazul in care masina urmeaza sa fie inmatriculata se poate face o asigurare pe o luna, timp in care se intocmesc actele pe un nou nume. Altminteri nu se poate face asigurare pe mai putin de 6 luni.

| JASMYNA88 a răspuns:

Nu se poate. asigurarile mai mici de 6 luni nu exista. se fac pe 1 luna pentru numere rosii. poti plati in rate. daca vrei sa vinzi masina(ma gandesc ca de aia intrebi) mergi la firma la care ai incheiat polita RCA, la o sucursala, si ei iti vor da diferenta inapoi, pe 2 luni. altfel nu se poate.

| SlymOvy a răspuns:

Nu.

| KentON a răspuns:

NU se poate!

| shoby13 a răspuns:

Sunt anumite firme RCA care iti pot incheia RCA pe timpul dorit de tine! Cel mai putin(ca perioada) poti plati pe 3 luni in cazul Euroins-Asitrans pentru ca accepta plata in 4 rate si-ti fac asigurare pe 1 an. Insa daca decizi sa continuii si ai intarziat cateva luni plata primei Euroins baga niste penalizari de te rup in doua. (si asa e scumpa) Funda?

| Stoica_Andreea_1990 explică:

Multumesc pentru informatii!