| paulp a întrebat:

Strada neasfaltata, cu multe pietre (mobile majoritatea, adica nu tasate), in rampa. Nicicum nu reusesc sa o urc frumos, doar patinand, pietrele sar pe sub masina, ba imi moare motorul (dupa care tb sa dau cu spatele)... Urc cu a-ntaia, cu a 2-a nu are forta. Benzinar. Cum se urca o astfel de rampa corect?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iei un pic de demaraj si urci cu viteza constanta, nu franezi, nu schimbi viteza.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu e extrem de inclinata panta, urci la turatie mai mica, cautand cel mai bun traseu. Ramai cu viteza 1, si nu lasi masina sa se opreasca.

Răspuns utilizator avertizat