| AndrP a întrebat:

Tocmai ce am luat permisul. Ce mă sfătuiti sa-mi i-au de inceput?
Golf 5 sau Passat b6?

6 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Mai bine i-ati o masina cu un motor mic in primul an de soferie. Pe urma iti poti lua ce vrei tu dar cumpara o masina pe benzina pentru ca se anunta vremuri grele pentru diesel.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

B6 o sa-ti manance bani cu carul, Golful e usor de parcat.
Alege intotdeauna masina care te atrage de la primul contact, ca sa te bucuri de ea.

| relian a răspuns:

Passat normal.Nu cumperi masina ca esti incepator sau mai stiu eu ce chestii.Nu stiu de unde ideile astea la romanii cu masini de incepator laughing pai ce tu cumperi masini asa in fiecare an? Deci daca cumperi o masina o sa o ai mai multi ani,iar daca iti permiti o masina mai buna,cumperi acum o masina buna,nu ca vai is incepator, daca esti ce? Tu crezi ca daca cumperi golf zbori, ori daca e sa faci accident nu faci?
Singura chestie legat de faptul ca nu ai fi asa sofer bun, este legat de bani, deci zici frate nu prea ma pricep sa conduc, dar daca nu te pricepi cum dracu ai luat permisu laughing in sf deci ar fi legat de bani.Stii ca faci accidente, dar nici asta nai de unde sa stii, odata ce nu ai mai condus laughing deci cum o dai e gandire de romanii din aia clociti, asta cu masina de incepator. Daca sa zic ai avea 16 ani, se accepta sa dai de permis la 16 ani, parintii tai sa zic sa iti cumpere o masina asa de 4-5 sute de dolari, daca e sa faci accident nu pierzi cine stie laughing desi si aici e tot gandire naspa, masina aia trebuie sa o asiguri, deci daca faci accident tio repara asigurarea laughing
Cum o dai cum o rasucesti tot nu iese laughing deci cumperi Passat aia e masina, golfu e trotineta.Acu depinde de ce bani ai, dar passat e masina, mult mai buna din toate pctele de vedere comparativ cu golfu, este de clasa superioara.Dar depinde de tine ce iti place tie.

Aici legat de ce place fiecaruia da se poate discuta.Iti plac masinile sport? Iti plac cele confort? Vrei sa auzi zgomote,zdruncineala laughing atunci iei golf,sau masina sport,daca vrei liniste,confort,eleganta iei passat.
In rest sunt povesti, ca aia e motoru naspa, ca esti incepator, ca rahat cu prune, gadire de oameni slabi, sa nu zic prosti laughing
Mai sunt femei in general vai vreau masina cat mai mare.De ce? In caz ca ma accidentez poate nu patesc nimic, daca e mai mare laughing deci unia pleaca deja din start cu ganduri naspa laughing sau altii vai e masina mica, capeti experienta etc.Dar ala care se duce pe TIR ce ii dau aia un Tir asa mai micut ca este incepator laughing

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Depinde de ce tip de masina iti place. B6 are 4. 8metri, aproape 4.9. Este mare pentru un incepator. Iar Golf 5... Sigur nu iti place Audi A3? La baza e Mk5 doar ca putin mai infrumusetat. Motoarele/sistemul "Quattro"(care nu e Quattro, ci Haldex ca la Golf) sunt la fel. Am avut A3, si iti recomand.
Passat e prea mare pentru un incepator, mai ales daca traiesti in oras. Si A3-u vine cu motorizari interesante, si mai ieftine decat Golfurile. Daca ai orice intrebare despre A3 ma poti contacta in privat

| mihaicelsfant a răspuns:

Golf 5 2.0 tdi e bun motoru. am auzit ca pe benzina se strica golf 5

| Heavenonearth a răspuns:

Golf 5. E maşină mai mică şi aşa înveţi să conduci, să capeţi experienţă.iar dacă iei passatul.e prea mare şi risţi să fii lovit-accidentat ori altceva din cauza lipsei de experienţă. După un an sau doi, îl poţi vinde şi iei passatul.
Ca sfat, ia pe benzină, de 1.4 sau 1.6 pentru început.