| Catalin0486 a întrebat:

Uleiul de motor se degradeaza semnificativ cu trecerea timpului? Daca mai ai ulei ramas nefolosit de la schimbul trecut il amesteci cu cel nou chiar daca acela vechi are 1 ani, doi vechime, luand in considerare si timpul care a stat la vanzator?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se poate folosi. Cu conditia sa fie acelasi tip de ulei. Si sa nu fi inghetat intre timp.

| tintareco a răspuns:

Uleiul de motor nu are termen de valabilitate.
Valvoline motor oil does not have a documented expiration date. Under optimal conditions, the product is stable for an extended period of time and can be used as long as the American Petroleum Institute (API) rating on the label continues to meet or exceed the requirements listed in your owner's manual. If the rating is still current, shake the container before use to blend any additives that may have settled.
Daca nu a fost desfacut si a fost depozitat corectâeste bun.
Trecerea valabilitaţii pe eticheta este o chestiune legala.
Uleiurule între ele nu se amestecă, o astfel de operaţiune dă naştere la spumă şi dispare ungerea.

| darrio2007 a răspuns (pentru tintareco):

Spuma apare atunci cand in ulei este apă. Nu este de la amestecul uleiurilor, indiferent de tipul lor.

| Catalin0486 explică (pentru tintareco):

Este vorba despre aceeasi marca de ulei, cu aceleasi proprietati. Bidonul a fost desfacut o data la schimbul de acum cateva luni.

| tintareco a răspuns (pentru Catalin0486):

Dacă este vorba de exact aceeaşi marcă atunci se poate amesteca.