| Cristian_Manolita_1996 a întrebat:

Unde vad codul de motor opel astra g 1.6 85 cp 2001 si daca a iesit la cineva euro 4 aceasta motorizare?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In acte ai sa gasesti codul motorului. Pe masina nu stiu exact unde sa te uiti, nici pe motor nu poti sti exact unde e situat.
Codul la motorul tau o sa fie ceva de genul X16CN sau Y16NE, asta e formatul de la Opel; prima litera se refera la norma de poluare (cred), cifrele se refera la capacitatea motorului, iar ultimele doua (sau trei) litere se refera la clasa de compresie, si altele.
Dupa o cautare rapida pe net, cred ca ai unul din motoarele astea:
1.6 L X16SZR I4 (petrol)
1.6 L Z16SE I4 (petrol)
1.6 L X16XEL I4 (petrol)
1.6 L Z16XE I4 (petrol)