| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Urmează să iau permisul și de vreo lună tot caut o mașină. Dupa căutările mele și din ce am mai auzit și eu pe la alții am ajuns la concluzia că un Volvo ar fi perfect.
Pentru mine siguranță e pe primul plan, iar din câte am citit Volvo e top in acest domeniu.
Bugetul este de 3000-3200 euro iar aici intra mai multe modele de Volvo(S40, V40, V50..etc)
As dori sa știu ce model ar fi cele mai fiabil dintre cele menționate (sau altul dar sa nu treacă de 3000euro)? La ce sa mă aștept de la o mașină Volvo(din câte am observat este destul de rară pe șoselele noastre, tot ce știu este că piesele sunt destul de greu de găsit și destul de scumpe, dar asta nu contează, după cum v-am spus siguranță primează pentru mine ).
Aștept sugestii

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Piesele aftermarket nu costa mult, bugetul e prea mic pentru o masina buna, macar 10 000 euro sa investesti in ea merita ceva de calitate

| sierra1 a răspuns:

Dacă ai baftă, mergi cu volvo ăla (indiferent care din cele enunțate) un milion de km!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Piesele sunt destul de greu de gasit si scumpe, dar asta nu conteaza zici tu, si daca se defecteaza si nu gasesti piesa sau o gasesti dar costă piesa mult si manopera in servis costă si ea destul, ce faci cu masina cap de cretă, cum o folosesti? Vechitură i ei vechitură ai te c ...ci in ea de rablă daca nu ai bani sa o repari.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vrei siguranta, e simplu: mergi pe SUV ori crossover.
Multi lauda Volvo pentru siguranta lui, dar putini au avut intr-adevar de-a face cu el. Eu nu prea am avut, iar cand am mai vazut cate unul, mi s-a parut sobru si scump.
Si-a luat un vecin incepator, si e plin de rugina. Intr-adevar, e un V40 vechi, dar rugina nu e safe.
Alta marca foarte laudata dpdv al sigurantei este Saab. Si aia are review-uri bune, iar parerea mea e tot cam proasta. Are un prieten Saab 9-3 din 2006. Masina aia e conceputa pe platforma de la Opel Vectra; eu am Vectra din 2005. Ambele masini au acelasi motor, cam aceeasi greutate, dar in Saab stai ca intr-un Mini, iar in Vectra mea stai ca in limuzina.
Recomandarea mea este sa mergi pe ceva mai cunoscut, si anume Ford Focus 2.
Sta foarte bine la siguranta https://www.euroncap.com/......ocus/15640
Iar in plus, ai un spatiu si un confort in ele, pe care nu le gasesti in ciudateniile suedeze.
E mai greu cu mecanicii pentru Ford, ca majoritatea nu stiu sa-i deschida nici capota. Multi "mecanici" din Romania stiu doar VW si Dacia, iar cand mergi cu altceva, iti spun ca e marca proasta... Ei sunt destepti, nu-i problema.

| Sofer a răspuns:

Pentru tine în bani aia volvo s40 sedan sau v50 break dar mie îmi place mai mult sedan și e din anul 2007 1.6 diesel. Îl găsești între 2100-3000 euro.

| romeo78 a răspuns:

Volvo S/V 40, prima generație, din 1995 a fost o creație proprie Volvo, dar și cu motor Renault, diesel, dacă nu greșesc. Această generație a fost primul model auto care la primele teste EuroNCAP, a luat punctaj maxim, de 4 stele.
Generația a doua S40, sedan, V50, kombi, au fost produse pe platforma Ford Focus generația a doua.
Deci, depinde de dumneavoastră ce preferințe aveți.