| anonim_4396 a întrebat:

Va salut. Am nevoie de o parere STRICT de la cunoscatori nu din auzite.
Am buget 1500 euro si vreau sa cumpar un passat sau e46, ca masina de zi cu zi si eventual ceva distractie ocazional daca vorbim de BMW (strict pe benzina ca nu sunt genul sa depasesc 15-20k km pe an, cred ca si asa e mult dar in fine)
La e46 as opta pentru 318i eventual facelift N42B20 care am auzit ca e destul de pretentios la mentenanta si ulei, dar superb daca ai grija de el.
Cat despre passat 1.6 sau 2.0 dar sunt indecis. 1, 6 pare micut si putin fortat de caroseria de 1200kg, sau cel putin asa cred nu cunosc.
Din punctul vostru de vedere care credeti ca ar fi mai ok dpdv al intretinerii si fiabilitatii?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Passat e o porcarie. Paguba de cand o iei, pana cand o duci la remat.
Ia e46 cu ochii inchisi.
Sa stii ca eu si la 10k km sunt multumit cu diesel. Am si DPF, dar nu-i problema. La diesel deschizi capota la 10. 000km sa schimbi uleiul si filtrele. Benzinarele vechi sunt defecte 3 luni pe an. Nu recomand.
Un 320d ar putea fi masina perfecta pentru un tanar cu buget limitat, cu conditia sa nu faca probleme pompa de injectie. Varianta de 150cp mi se pare ca are injectie cu rampa comuna, mai fiabila decat cea cu pompa rotativ-distributiva. (Bosch VP...)

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Când dai 1500euro pe un BMW ce pretenții de fiabilitate sa mai ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bugetul tau este prea mic nu cumperi o masina bună, mai strînge, sa ai cel putin 3000 de euro daca vrei ceva ok, rable gasesti peste tot cu 500-1000 de euro in care mai bagi tu in reparatii inca atit, deci pana nu ai 3000 de euro buget nu ai ce masina buna sa i ei decat o rabla pe care au folosit o toti si tie ti o vind ca cea mai bună.

| johnnny123 a răspuns:

"Am un buget de 1500 de euro și vreau să-mi cumpăr un BMW fiabil"...

Vise.

| raMLesS a răspuns:

La banii aia singura masina fiabila e matizu rolling on the floor))

| CIaudiu a răspuns:

La 1500 de euro nu stiu cat de fiabil poate fi...