| MareanN a întrebat:

Va salut! Astazi am avut un accident, in care un conducator auto nu mi-a acordat prioritate de dreapta intr-o intersectie (eu mergeam inainte pe drumul de prioritate, el de pe contra-sens a vrut sa faca stanga prin fata mea pe un drum secundar). Omul si-a recunoscut vina, si am completat amandoi amiabila. Au fost doar pagube materiale. Intrebarea mea este urmatoarea: Daca am completat amiabila, am facut poze la masini si conducatorul vinovat si-a recunoscut vina, trebuie sa ma mai prezint in termen de 24h la sectia de politie sa declar incidentul? Sau nu?

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Daca a semnat amiabila nu mai este nevoie de declarat accidentul la politie.

| MareanN explică (pentru KovacsB):

Merci frumos

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie sa te prezinți. Asta rolul amiabilei. Trebuie doar sa contactezi asiguratorul

| mihai69 a răspuns:

Nu trebuie.
Mergi la un inspector de daune pentru constatare (de la asiguratorul lui), apoi la service.

| ZokoZEW a răspuns:

Ala face amiabila cu tine și tu tot la poliție vrei sa îl dai?