| Mariusikaa34 a întrebat:

Bună ziua, acum o luna am avut un mic incident, un autoturism care venea din fata mea și avea masina pe banda lui nu mi-a acordat prioritate, și ne am atins oglinzile, ne am oprit amandoi nu avea nici o oglinda nici o zgârietura, crăpătura nimic, șoferul vinovat tot vroia sa facă el ceva sa ia bani de la mine, trece o luna și ma trezesc cu o foaie de la politie sa ma prezint " cine a condus masina cu marca, la ora, etc " adică el s-a dus la politie sa anunțe incidentul, în care el era de vina, și nu avea nici un semn pe oglinda, este legal și posibil, sa rămân fără permis pentru aceasta chestie?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Un mare neam prost a fost acela, nu stiu daca doar el a fost vinovat sau ati avut vina comuna pentru ca nu stiu ce a fost acolo-dar este urat ce a facut, odata ce nu au fost daune sesizabile, ce vrea el de fapt? i-ai zgariat oglinzile la "porsche" melteanului, pun pariu ca avea un harb de 2000 euro...
daca aveai o camera era mult mai bine le arata-i filmarea dar ma indoiesc ca cineva tine o filmare 1 luna de zile, asta fara sa o salveze pe un mediu extern
Asta este pe viitor ai sa stii sa numai ierti pe nimeni ca nimeni nu merita sa fii bun! Daca esti bun si ierti nu te iarta ei, nici cand sunt vinovati.
Caci Romania abunda in oameni cu caracter josnic!

| Mariusikaa34 explică (pentru Simpatic):

Avea un volvo din 2006, era un copil de 19 ani, dar ii se va retine și lui permisul? Și e legal sa depui o plângere când ești de vina, și nu ai pagube sau zgârieturi nimic?

| suntserios a răspuns (pentru Mariusikaa34):

Dacă a fost contact între voi era obligatoriu sa declarați accidentul. Ai nu, el dacă a fost in 24h sa raporteze nu va rămâne fără permis. In schimb tu da. Astea sunt niste lucruri pe care ar trebui sa le știi dacă ai permis luat pe bune

| Simpatic a răspuns (pentru Mariusikaa34):

Habar nu am in cazul expus de tine.
Tanarul de care zici a fost atat de josnic sau naiv incat a crezut ca tu esti vinovat, si ca sa nu-l bata tasu' ca avea oglinda zgariata sau ce avea el acolo, s-a dus la politie.

Acum e nasol pentru tine pentru ca politistul va considera ca odata ce el a fost la sectie si nu tu, tu devii vinovat, caci ai avut ceva e ascuns.
Habar nu am acum cine ce are de dat, sunt curios ce vrea ala pe asigurare sa faca? ce reparatie? poate intre timp a avariat eu stiu masina in parcare in aceeasi zi si acum vrea asigurarea ta, e doar un exemplu!
Tu vei primi suspedare a permisului pe 30 de zile, daca politistul este bun in loc de amenda iti poate da avertisment, altfel primesti si amenda pe langa suspendarea permisului, asa zice legea.
Cred ca am povestit episodul in care la o fosta masina pe care am gasit-o lovita in parcare m-am dus ca naivul direct la asigurari (aveam casco,cum am la toate masinile) si nu m-am mai dus la poltitie in acea zi, de la asigurari m-au trimis la politie, evident au inregistrat dosarul de dauna deci numai puteam maslui nimic, dar ce sa vezi trecuse cele 24 de ore...la politie mi-a zis ca imi va retine permisul dar nu imi dau amenda ci doar avertisment, desi eu nu facusem nimic, am zis ok numai depun nicio sesizare, m-am intors la asigurari am dat prajitura la seful de acolo pe care bineinteles il stiam prin cineva, si s-a rezolvat pe casco meu happy ala care mi-a avariat masina nu a fost de gasit vreodata, 4500 de lei usoara dauna laughing

Cum am zis pe viitor numai fi bun ca multi oameni se numesc oameni doar pentru ca s-au nascut, in rest nu au nimic de a face cu omenia, chiar si atunci cand gresesc!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| mihai69 a răspuns:

Da.
Pentru că nu ai raportat incidentul la 24 de ore de la producere, nici nu ai făcut amiabilă. Să te înveți minte.

| KovacsB a răspuns:

Clar.

| Mariusikaa34 explică:

Avea un volvo din 2006, era un copil de 19 ani, dar ii se va retine și lui permisul pentru ca nu mi-a acordat prioritate? Și e legal sa depui o plângere când ești de vina, și nu ai pagube sau zgârieturi nimic?