| JohnnyClau a întrebat:

Aseară am făcut accident, de fapt a intrat cineva în mine, sunt numai pagube materiale, este accident ușor, mașinile sunt doar puțin avariate. Eu cu conducătorul celeilalte mașini am dat-o la pace, înțelegere amiabilă, dar nu am fost la poliție. El s-a oferit să îmi repare mașina. Poliția ne poate amenda dacă ne ducem acum să luăm acum dovezile?
Țin să menționez că accidentul s-a produs la ora 1:00, Deci în ziua de astăzi. Mai menționez că toată vina este a lui și a recunoscut asta.

Vreau răspunsuri sigure. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema, poti sa mergi la constatare, in vederea obtinerii autorizatiei de reparare, si in ziua de luni, 9.02. 2015. In acest sens sunt prevederile OUG 195/2002, citez:
"  ART.79.
  (1) Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident de circulaţie în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:
  a) să scoată imediat vehiculele în afara părţii carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezenţa;
  b) să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
  (2) Se exceptează de la obligaţiile prevăzute la alin. (1) lit. b):
  a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condiţiile legii;
  b) conducătorul de vehicul care deţine o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulaţie a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul."

| JohnnyClau explică (pentru Ioandelasal):

Dar... nu pot circula cu ea, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru JohnnyClau):

Poti circula cu ea, daca nu sunt afectate sistemele care concura la siguranta circulatiei si la semnalizari.

11 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Normal ca nu o sa va amendeze, tu poti sa le zici ca accidentul a avut loc cu 2 ore in urma...

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ati facut amiabila ce treaba mai aveti cu politia? mergeti la asigurator, completati asigurarea amiabila si gata

| JohnnyClau explică (pentru suntserios):

Îmi trebuie dovadă, altfel nu o pot repara... trebuie să justific care este cauza

| suntserios a răspuns (pentru JohnnyClau):

Pai daca faceti amiabila iti da dovada de reparatie asiguratorul.

| JohnnyClau explică (pentru suntserios):

Dacă îmi dă asigurarea, el va fi penalizat. Și ca să nu mai existe probleme, o repara cu banii proprii.

| JohnnyClau explică (pentru suntserios):

Dar. ca să o repare în service, îmi trebuie dovadă. Dovada o iau de la poliție, deci. tot trebuie să dau pe acolo

| suntserios a răspuns (pentru JohnnyClau):

Pai de aia exista RCA sa nu scoti din buzunar, daca merge la politie o sa ii de amaneda, asa ca in ambele cazuri scoate bani din buzunar

| JohnnyClau explică (pentru suntserios):

Am rezolvat-o. Am fost la poliție, a făcut proces verbal pentru a o putea băga în service și atât. O rezolvă el cu banii lui. Nu voiam să ne complicăm cu banii pe asigurări și altele...