| Stefancalin1997 a întrebat:

Salutare TPU, dam exemplu un accident ușor soldat doar cu pagube materiale, cei doi șoferi nu se înțeleg prin amiabilă, unul dintre ei se duce la poliție pentru a declara incidentul iar celălalt nu. Poliția ii va trimite citații sa se prezinte la poliție, ce probleme o să întâmpine el daca nu se va prezenta pe viitor?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se ajunge in instanta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ramane fara permis pentru nedeclararea accidentului si nici nu isi va putea repara masina legal fara adeverinta

| Stefancalin1997 explică (pentru suntserios):

Știu că rămâne fără permis, dar îl pot suspenda daca nu se prezintă?

| suntserios a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Bineinteles, va fi instiintat

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Politia solicita proprietarului sa spuna cine a condus masina in data de..., apoi trebuie sa identifice persoana, si sa ii retina permisul. Deci e oarecum data in urmarire masina/proprietarul acesteia, dar sanctiunea suspendarii permisului se aplica doar dupa ce s-a identificat soferul, pentru ca masina putea fi condusa de catre altcineva.
Eu de exemplu conduc masina inmatriculata pe numele mamei, iar ea nici macar nu are permis. Daca as face vreo inteligenta din asta, ar chema-o sa spuna cui i-a dat masina in acea data.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Prima abatere este nedeclararea accidentului in termen de 24 de ore, pentru care se retine permisul pentru 30 de zile.
Daca intre timp s-a si reparat masina, e grava treaba, asta este deja infractiune, si vizeaza atat soferul/proprietarul, cat si persoana/service-ul care s-a ocupat de masina. Poate fi vorba de 2 zgarieturi care s-au polishat, ori 4 elemente revopsite, infractiunea e tot aia.