| ionutgg123 a întrebat:

Va salut, ce rol are toba intermediara la un bmw 318 i 2006? Îmi scoate masina un fum alb, tocmai ce i-am schimbat supapa de aerisire separator ulei carter. Și cineva mi-a spus ca poate sa fie toba intermediara, mai ales ca se aude un zgomot în ea... parca e ceva rupt în ea, catalizatorul e la locul lui

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Toba intermediara are rolul de a crea acel "backpressure" de care are nevoie motorul, iar pe deasupra, amortizeaza si sunetul.
Fumul alb nu prea poate avea legatura cu tobele, daca nu ai umblat la ele/nu a curs nimic in ele.
Fumul alb poate fi de la ulei sau de la antigel.
Sau poate fi doar abur, fiind din ce in ce mai rece afara; motoarele pe benzina scot mult abur la rece.

| relian a răspuns:

Daca e fum alb, atunci e de la apa, intra apa in cilindri, deci ai garnitura la chiulasa rea.
Fumul alb nu are cum sa fie de la ulei ce spune turbina, cand arde ulei fumul are culoare albstrui, nu alb.

Abur ce spune ena turbina la masinile pe benzina, nu-i fum, ala e abur, nici nu-i alb.