| alingam a întrebat:

Va salut! Imi poate spune si mie cineva ce sanctiuni suferi daca ai fost prins fara permis si sub influenta alcoolului?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

De la 1 la 5 ani pentru lipsa permis si de la 9 la 20 puncte amenda pentru conducerea sub influenta alcoolului. Atentie, sa fie doar sub influenta alcoolului, daca e stare de ebrietate deja e o a doua infractiune, cu pedeapsa tot de la 1 la 5 ani.

| alingam explică (pentru regis):

Nu se poate primii doar cu suspendare?

| JackR a răspuns (pentru alingam):

Ba da. Cu "suspendare" de libertate!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1-5 ani inchisoare pentru lipsa permis
1-5 ani inchisoare pentru alcool.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dosar penal, deci cazier patat. Ambele fapte sunt infractiuni, iar aplicarea sanctiunilor (amenzi, inchisoare cu executare/suspendare, ore de munca sau suspendarea anumitor drepturi), sunt stabilite de judecatori, in functie si de acuzatiile si probele aduse de procurori, dupa ce ai fost prins de politisti.

| Alfred0703 a răspuns:

Puscarie. Incepe sa iti faci de acum prieteni prin Jilava.