| MareanN a întrebat:

Va salut TPU! Am o problema, am facut accident (nu din vina mea) cu o masina care este pe numele surorii mele, care este plecata in Germania. Am facut amiabila cu domnul acela, azi dimineata am sunat la asiguratorul lui, care mi-a facut o programare pentru dosarul acela de dauna si constatare pe data de 20 decembrie, insa doamna de la telefon mi-a spus ca am nevoie de ceva procura daca nu este prezent proprietarul masinii din acte la constatare. Stiti care ar fi procedura in cazul acesta, pentru a primi o imputernicire notariala de la sora mea din Germania?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sora ta trebuie sa mearga de urgenta la Consulatul sau Ambasada Romaniei din Germania, ca sa ia Procura speciala prin care te imputerniceste pe tine sa te ocupi de masina si de toate procesele in care propietatea ei, masina care ai condus-o tu, a fost implicata in accidnet rutier. Procura trebuie trimsa de uregnat cu DHL-ul in romnaia, ca sa ajunga pana pe 20 dec. 2023

Este ajun de Craciun si Ambasadele au program scurt sau sunt inchise, sora ta posibils a nu poata face acum nimic, de aceea cred ca-i mai bine sa vina in persoana acasa, sa-si rezolve problema, ca de nu-i prezenta ea, tu poti sa te prezinti numai cu Procura Speciala, din Germania, altfel nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate sa faca la un consulat ar Ro o imputernicire si sa iti trimita prin curier