| Cosmin_Sergiu_2000 a întrebat:

Am avut ieri un accident usor, doar cu dauna materiale si am facut o amiabila. Vorbesc in nume de vinovat. Pagubitul are programare maine la constatare daune, trebuie sa fiu si eu prezent sa primesc autorizatie de reparatie sau pot sa circul cu copia ramasa de la amiabila?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa fii prezent, atat pentru a primi autorizatia de reparatie pentru masina ta, cat si pentru a nu se constata daune mai multe sau mai grave decat sunt in realitate.
Daca constatarea este umflata atunci vei avea o clasa mai mare de malus la viitoarea asigurare RCA si vei plati mai mult.

| xerxes1 a răspuns:

Copia de la amiabila tine loc de autorizatie de reparatie.
Nu este obligatoriu sa fii prezent la constatare decat daca ti se cere expres de catre asigurator.
Tipul care face constatarea este expert si este uns cu toate alifiile, daca esti prezent oricum nu te baga in seama.

| GouDidodino a răspuns:

Da, normal si bine este sa fii prezent ca vinovat, si cu autoturismul daca este deplasabil. Foaia nr 2 de la amiabilă pe care ai pastrat-o tu tine loc de dovada si iti poti repara masina cu ea. Dacă ești un mârlan, nu te prezinți la constatare cu păgubitul, iar daca constatatorul are dubii in ceea ce priveste daunele sau vinovăția voastră, nu o să-i dea fișa de dauna pentru reparație, atunci tu vei fi dat in judecata/reclamat de catre pagubit pentru a te obliga să-l drspagubesti. Alege tu cum tie mai bine