| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să cobor o pantă mică, cum îmi recomandați să o cobor, cu puțină frână? Sau e recomandat frână de motor? Si apropo de frana de motor, cum se procedează? Apăs ambreiaj→bag 1→las ambreiajul ușor si aici apare problema, de ce smunceste? Adică parcă te-ar lovi din spate, oricât de încet l-aș lasă?

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu bicicleta sau cu ce?
La frana de motor nu accelerezi si nu decuplezi cutia de viteze de motor. De preferat in treapta a 2 a, daca esti la viteza mica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In treapta I bagi DOAR daca masina sta pe loc. Nu faci frana de motor cu treapta I... cu 2 sau 3 dwpinde de viteza

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Foloseste treapta 2 pentru a cobora panta; demultiplicatrea este suficient de mare pentru a cobora in siguranta. doar la plecarea de pe loc poti continua in treapta 1, dar motorul o sa se tureze mult prea tare.

| Valyasdfg a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

De unde plec eu cu mașina n-are rost să-i mai dau 3 sunt aproape de panta aia, pe mine mă interesează de ce smunceste când las ambreiajul, dacă intră frana de motor, mai pun frâna? Că poate de-aia smunceste?

| raMLesS a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Chiar esti nascut in 1953?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Valyasdfg):

Pedala de ambreiaj se elibereaza usor; iar schimbarea intr-o treapta inferioara se face doar dupa ce, in franare fiind motorul intra sub limita de cuplu maxim. La eliberarea pedalei este firesc sa trepideze masina, daca rulezi cu viteza prea mare, iar tu introduci intr-o treapta inferioara

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru raMLesS):

Eu mi-s cu capul; dar sigur-sigur sunt in '53.winking laughing

| Valyasdfg a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Atât am vrut să știu, mersi!

| raMLesS a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Deci tu chiar esti in 53? rolling on the floor Mai Valeriu te cauta moartea p-acasa si tu stai pe TPU laughing rolling on the floor)

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru raMLesS):

Ma tot uit prin curte de cava timp; dar nu am reusit sa te vad! poate pentru ca sunt chiombaliu.winking laughing tongue

| sierra1 a răspuns (pentru raMLesS):

Eu observ că ești obrazinic cu mai toată lumea. Cred că indic admin-ilor treba asta. Poate devii mai respectuos!

| Valyasdfg a răspuns (pentru sierra1):

Eiii,am pus o întrebare si voi vă certați? Nu-i frumos! Împăcați.va măilaughing)))

| raMLesS a răspuns (pentru sierra1):

Nu inteleg de ce te bagi in seama aiurea. Nu i-am spus fraza de mai sus ca sa-l jignesc, am glumit cu el doar happy

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru raMLesS):

Uneori: glumele bine spuse sunt acceptate si chiar premiate.winking laughing

| Începătorul988 a răspuns:

1. Nu apasa ambreiajul, deoarece nu schimbi viteza, sau nu opresti/pleci de pe loc, etc.
2. Foloseste treapta 2. In treptele mici ai cea mai eficienta franare de motor.

| Valyasdfg a răspuns (pentru Începătorul988):

Atunci pișc unpic frana da?

| Începătorul988 a răspuns (pentru Valyasdfg):

Nu. Eu unul cand cobor o panta las masina libera. Uneori o mai scot din viteza(am niste drumuri prin "munti" pe aici, si intru cu 30/40 si ies cu cel putin 60, cu masina pe liber).