| Alee_6805 a întrebat:

Vreau sa cumpar o Dacia Nova si as vrea sa stiu daca pot sa nu fac actele, ramanand pe numele proprietarului actual. Pot exista dezavantaje?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, exista multe dezavantaje, mai ales pentru vanzator, care va trebui sa plateasca impozitul, RCA, poate primi amenzile pentru incalcarile tale ale legii rutiere(mai ales cele pentru depasirea vitezei) etc. Dezavantajul tau este cand vei fi oprit de politie si nu vei putea justifica detinerea masinii, pana se va lamuri problema o sa ai de asteptat. Mai gandeste-te ca proprietarul se poate supara pe tine si poate spune ca ai furat-o. Parerea mea este sa inchei contractul de vanzare-cumparare in mod legal. Numai bine!

neluL
| neluL a răspuns:

Te intrebi daca vrea si proprietarul? toate amenzile (daca vor fi)ii vin lui+ taxa la primarie anuala!

| vader a răspuns:

Da, pot exista, dar pentru proprietarul in acte: pe tine te pride radarul si amenda vine pe numele lui, tu "uiti" sa mai platesti impozitul la masina si el ramane cu masina pe rol la fisc.
Doar cand tu vrei sa o dai la "Rabla" nu ai cum pentru ca nu esti proprietar in acte sau cand tu vei vrea sa o vinzi e posibil sa ai probleme.

| Gizăz a răspuns:

Nu are rost. Dacă nu îl cunoști e un mare dezavantaj. Tu îi dai banii dar practic mașina rămâne a lui și poate să ți-o ia în orice clipă și tu să rămâi cu ochii-n Soare. Dacă îl cunoști, riscul ca asta să se întâmple e mai mic dar nici avantaje nu ai. Toate taxele oricum tu trebuie să le plătești, doar că trebuie să-i dai tu banii. Ceea ce vrei să faci e futil.