| LeeSC a întrebat:

Vreau sa incep sa invat pentru permis dar nu stiu de unde sa incep,in afara de cateva semne nu stiu nimic,serios, nu m-a interesat niciodata. Exista vreun site de pe care pot invata basicurile? sau vreun video(pentru prosti happy ), nu stiu nici ce-i ala ambreiaj.

4 răspunsuri:
| LeeSC explică (pentru anonimg):

Am niste intrebari:
1 Trebuie sa o stiu pe de rost sau de cate ori trebuie sa o citesc?
2.Cat timp ti-a luat tie sa inveti? ma gandesc ca nu o fi asa de greu avand in vedere ca pana si cei mai idiot sunt in stare sa conduca si cred ca nu toti au pile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De aia dai bani la scoala de soferi, sa te invete

| anonimg a răspuns (pentru LeeSC):

Eu am invatat-o dupa carte cumparata de la biblioteca. Nu o recomand dupa net.
In primul rand, daca nu iti place, o inveti doar atunci cand ai banii deja stransi pentru permis. O sa o inveti de placere atunci cand vei avea deja banii.
Mie mi-a luat o luna sa o invat. Dupa ce am inceput sa o citesc, la 2 saptamani m-am inscris la scoala.

Ca sa o inveti, prima data o citesti pe toata de la cap la coada chiar daca nu-ti va ramane prea mult in memorie. Dupa aceea o inveti sistematic, pe capitole. Nu treci de un capitol daca nu l-ai invatat bine si nu ti-ai testat cunostintele acumulate (exista carti si site-uri: http://www.i-drpciv.ro/chestionare-auto-drpciv/ ).

Nu trebuie sa te ingrijorezi ca nu stii ce este ambreiaj si la ce foloseste si cum se foloseste. Lucrul acesta te va invata instructorul auto. Ca idee, in pozitia soferului la volan, el are incepand in stanga lui spre dreapta: AMBREIAJ - FRANA - ACCELERATIE.
Pedala de ambreiaj se calca atunci cand schimbi vitezele la masina (crestere/descrestere) dar si cand pui frana.