| Frank51 a întrebat:

Vreau să recondiționez niște jante de aliaj, dacă nu folosesc primer înainte de vopsea nu vor rezista bine?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte probabil sa se cojeasca repede.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu poți ști. Dacă au oxid și le șlefuiești până în metal, nu prea va ține vopseaua.
Dar dacă vopseaua originală stă bine pe jante, o șlefuiești și mai aplici un strat de vopsea pe deasupra, vor rezista mult și bine.

| Frank51 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am comandat un singur tub de primer că a fost scumpicel, am 2 tuburi de vopsea și 2 de lac. Vreau să dau un strat de primer, vreo 2 3 de vopsea și vreo 2 de lac, crezi că vor rezista bine?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Frank51):

Cred că va fi ok. Nu se consumă mult.