| rbnrubebn a întrebat:

Buna, am cumparat de curand o masina si am jante aliaj : 215 50 17 dar eu vreau sa schimb cu 215 55 16, se poate sa pun pe aceleasi jante?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca alea sunt marimile anvelopelor nu jantelor.

Logica zica ca nu ai cum sa pui niste anvelope de 16 pe o janta de 17. In plus vezi ce scrie in CIV daca iti este permisa marimea aia de catre producator

| rbnrubebn explică (pentru suntserios):

In civ am urmatoarele 215 50r17
214 55 r 16
Eu acum am r 17 pot pot pune alea cu r16 pe jentile astea cu r17 mm

| sierra1 a răspuns:

17 și 16 din ceea ce ai scris tu reprezintă diametrul anvelopei și el trebuie să coincidă cu cel al jantei. Adică pui 16 pe 16 sau 17 pe 17.