| lexy22 a întrebat:

A incercat cineva produsele de la The Ordinary? Daca da, au fost benefice?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt extraordinare atata timp cat stii ce si cum sa folosesti.

Daca te arunci sa folosesti ingrediente puternice ( de exemplu exfoliantii AHA : 7% acid glicolic si 10 % acid lactic sau mandelic - cel glicolic e mult mai puternic decat ceilalti doi, chiar daca concentratia e mai mica. In cazul retinolului 0, 5 sau 1% poate sa fie mai puternic decat un produs cu retinol de 2%, depinde de forma de retinol folosita ) si concentratii mari ( a aceluiasi ingredient ) o sa fie jale pe ten.

Trebuie urmate instructiunile producatorului, se specifica ce ingrediente n-ar trebui amestecate intre ele, unele produse precum aha, bha, vitamina c nu se aplica pe tenul imediat spalat ( se asteapta minim 10 minute pentru a se regla pH-ul pielii), unele ingrediente trebuie introduse pe rand si treptat in rutina tenului ca sa se obisnuiasca pielea cu ele pentru ca daca le introduci pe toate la gramada risti sa iriti si deshidratezi tenul. Se poate incepe cu amestecarea unei picaturi dintr-un produs concentrat cu o crema de fata de 2 ori pe saptamana timp de 2 saptamani, in a 3-a saptamana sa aplici o data sau de doua ori pe saptamana produsul direct pe piele ( niciodata in zile consecutive ).

| lexy22 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult de raspuns
Mi-am dat seama ca unele solutii pot fi prea agresive, asa ca ma gandeam sa cumpar produsul cu nicotinamida big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru lexy22):

Sa-l introduci treptat, musai amestecat cu crema la inceput. Eu folosisem inainte de el creme cu niacinamida si imi aplicam si masti cu activ cosmetic si tot am avut nevoie sa-l introduc treptat. La inceput l-am aplicat ca atare si mi se inrosea fata de nu-mi venea sa cred laughing, acum sunt la a 2-a sticluta si il ador. Cu placere. :*