| dianaaaa a întrebat:

Acum cateva zile mi-am facut inca 2 gauri in urechea stanga (bine... cu pistolul). Acum pe langa una dintre gauri mi s`a umflat si cred ca s`a infectat. Oare sa-i scot`? Sau se va vindeca in timp?

Răspuns Câştigător
| Crs a răspuns:

Am si eu o gramada de gauri in urechi, o parte facute cu pistolul si cateva singura mi le-am facut. Am observat ca cele pe care mi le-am facut cu pistolul mi s-au infectat toate, iar cele pe care mi le-am facut singura nu am avut niciodata probleme cu ele. Acum depinde ce cercei ai ureche, daca sunt cei medicinali ii poti lasa, sau daca vrei sa fii mai sigura, scoate-i si puneti niste cercei din argint sau aur :* Dar infectia pe care o ai acum se va vindeca :-J asa am avut si eu si n-am patit nimic. big grin

11 răspunsuri:
| Paris a răspuns:

Eu zic sa ii scoti, pentru ca oricum moda cu piercinguri a trecut, acestea devenind chiar vulgare. Si d c sa suferi pentru ceva care dupa ce ca provoaca durere, mai este si urat?

| Leea1234 a răspuns:

Nu cred ca este nevoie sa-i scoti...schimba-ti cerceii cu unii de aur... sfatul meu ...pana cand ti se vindeca "gaurile" sa-ti pui cercei "tortite" si sa ii misti cat mai des!
apoi dupa ce crezi tu ca sunt vindecate poti sa ii schimbi... dar sa nu pui tinichele ca infectia poate reaparea in 2 zile!
daca iti reapare... pune cercei de aur!

Răspuns utilizator avertizat
| ChibiRose a răspuns:

Trebuie sa ii scoti.Si eu am pus niste cercei de tinichea si am facut o infectie de am ajuns la operatie! Erau umflate urechile si incepusera sa faca puroi! Scoate-i pana nu ajungi ca si mine! Te avertizez ca daca ajungi la operatie risti sa nu-ti mai poti pune cercei in urmatorii 5-6 ani! Eu, avand doar 11 ani, m-am vindecat mai repede si desi nu am auzit bine cateva saptamani, acum pot purta cercei cu stricta conditie sa fie dintr-un metal care nu cocleste si sa-i scot o zi pe saptamana ca sa aerisesc urechea.Nici nu stii ce dureroasa e operatia si ce greu e sa te speli pe cap fara sa le uzi nici macar cu un strop de apa, ca sa nu mai vorbesc de faptul ca trebuie sa le dai cu solutii speciale de 20 de ori pe zi! Pana si noaptea si nici macar nu ai voie sa dormi pe ele! E vai de cel cu infectie la gaurile urechilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce nu auzeai bine? si ti-ai mai facut o gaura? cu... pistolul? ia uiteeeee.si eu lu bunicu i-am cumparat aparat auditiv.am dat o gramada de bani. daca ma duceam la politistul din sat cu un sfert din bani ii dadea lu bunicu la gauri prin urecheeeee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din partea mea eu zic sa tii scoti deoarece eu avusem coaja la ureche si incepuse sa mi se imfecteze apoi i-am scos nu i-am mai purtat vreo 2-3 luni si mi-a trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am facut infectie nu te sfatuies e si durereos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cum iti dai seama daca se infecteaza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine scoate-l si vezi ce ai, eu cand eram mai mica mi-am facut o gaura de capul meu, s-a umflat si mama a trebuit sa ma duca la spidal si a urmat o nenumarata serie de intepaturi si durere, iar de atunci mama mi a facut toate cele 8 gauri 6in urechi si 2 in buza deci ai grija.

| alexa_9054 a răspuns:

Buna,
Am auzit diferite persoane plangandu-se de astfel de infectii. La mine se intampla sa se infecteze daca nu port aur sau argint- probabil ca aceste metale, neoxidand sunt mai blande in contact cu pielea. Daca cerceii tai nu sunt din Au sau Ag incearca sa-i scoti pentru ceva timp...
Sper sa fie bine.

| bibiwebkinz a răspuns:

Ar trebui sa ti scoti si sa mergi la un doctor specalist sa vata cei facut sa te ajute si dupa aceea te duci sa-ti pui cercei.