| MadaMary67 a întrebat:

AJUTORRR
Am facut o mare prostie...
duminica seara am avut o pielită foarte tare pe nas am luat lama si mi.am dat.o jos dar acum e joi (de patru zile am asta) si nu mi.a trecut m.am dat cu crema si prima data s-a dus putin acum nu mi se pare.
Sunt disperata ce sa fac?

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Spală rana cu săpun și clătește cu apă curată. Poți aplica niște apă oxigenată, nicidecum spirt. Și las-o să se usuce singură, nu o mai 'gâdili'. Cu cât o necăjești mai mult, cu atât rana se vindecă mai greu. Pot rămâne chiar și urme.
Dacă ți se pare că are un aspect neplăcut, atunci când ești în public, înainte de a pleca de acasă, ia o forfecuță și taie o bucățică dintr-un plasture obișnuit, se vând și din acelea care au în interior un pansament minuscul. Fă în așa fel, încât pansamentul să acopere rana, nu leucoplastul.

| MadaMary67 explică (pentru floresdemayo):

Nu e rana.e o linie rosie atat.una mai groasa sad

| floresdemayo a răspuns (pentru MadaMary67):

O zgârietură... )) În trei, patru zile se vindecă. De pe o zi pe alta, nu se poate, ținând cont că afară e iarnă, iar rănile se vindecă mai greu când e frig.

| Inceputul a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te duci la doctor ca poate iti recomanda o crema ceva, daca e rana deschisa ai grija ca se poate infecta...