| AxyLexy a întrebat:

Am 1, 61 m si 60 kg si as dori sa slabesc. Ce regim/dieta imi recomandati si ce ar trebui si ce nu ar trebui sa mananc dupa ce tin cura de slabire?

9 răspunsuri:
| swgirl a răspuns:

Exact ca mine! big grin si eu am problema asta. incearca in prima faza sportul, deoarece nu poti sa stii daca corpul tau sa 100% rezultate dietelor. fata baine, multe fructe, grau expandat, exarctitii pentru abdomen, fara mancare grasa. nu te baza neaparat pe o dietea. si FARA PASTILE DE SLABIT! succes :*

| ChristiaNNN a răspuns:

Ok.sa-ti descriu o dieta, regim, etc, numeste-l cum vrei.
Poti manca aproape orice in cantitati normale(cat sa te saturi) dar incercarca sa reduci painea.(nu deloc, doar redu cantitatea, eventual nu manca deloc seara). Dupa asta incepe partea interesanta: tine un regim cu grapefruit dupa cum urmeaza:
Prima zi o grefa, a doua zi 2 grefe, a treia zi 3 grefe, si asa mai departe pana la 7 zile=7 grefe. Incepand cu a 8-a zi 6 grefe apoi 5, 4, pana la 14 zile 1 grefa. Dupa ce s-au scurs cele 14 zile ia pauza 2 saptamani in care continui sa mananci paine mai putina. Dupa cele 2 saptamani reia dieta cu grepe. Cam asta ar fi. Ah, da sa nu uit, daca ai putea sa si alergi ar fi minunat. NU conteaza cat rezisti. Azi 10 metri, maine 120 m, poimaine 200 si tot asa. Vei capata conditie fizica si o sa alergi din ce in ce mai mult.

P.S. dieta a fost folosita cu succes de mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chipsurile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte,alune,migdale, fistic, sau paine.De asemenea,evita pe cat posibil prajelile(contin foarte multe kcal, datorita uleiului).In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea(lucrul acesta te va ajuta sa nu depasesti necesarul)si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara). Aceasta alimentatie o poti avea si dupa ce obtii rezultatele dorite,te va ajuta sa te mentii si nu-ti va priva organismul de nimic din ce are nevoie.Cea mai importanta, in schimb, este miscarea.20-30 de minute de alergare pe zi,cu viteza medie, te vor ajuta sa slabesti frumos, treptat si sanatos.Succes.

| deeyuz a răspuns:

Diete

Cura de slabire ce prevede mancatul din doua in doua ore. Se tine 4 zile si asigura pierderea a 2, 5 – 4 kg. Bineinteles, cura poate fi repetata pana la obtinerea rezultatului dorit.
Prima varianta:
- ora 8:00 – 1 ceasca de cafea fara zahar
- ora 10:00 – 1 ou fiert tare
- ora 12:00 – 1 mar
- ora 14:00 – 1 felie de paine prajita + 100 g gratar
- ora 16:00 – 2 mere
- ora 18:00 – 1 suc de rosii
- ora 20:00 – 100 g branza de vaci.

A doua varianta:
- ora 8:00 si 10:00 – la fel ca mai sus
- ora 12:00 – 1 lingura de stafide sau 1 mar
- ora 14:00 – 50 g branza
- ora 16:00 – 1 mar
ora 18:00 – 1 felie de paine prajita
- ora 20:00 – 1 cana de ceai de soc fara zahar.
Uite si alte site-uri cu diete pentru. slabit
http://www.infoslabire.ro/......-7-kg.html
http://myherbalcare.wordpress.com/2007/05/21/scapa-de-9kg-in-14-zile/
http://www.feminis.ro/......grame-7741
Fundita?

| iEatRainbows a răspuns (pentru deeyuz):

Sunt de acord cu Deeapiscotwinking nu mai manca chestii nesanatoase asta insemnand aproape tot ce are grasimi/foarte multe calorii. In plus esti in crestere iar dietele nu sunt bune in cazul asta sau mai stiu eu ce pastile pentru slabit. Fa mult sport cum ar fi jogging (alearga in jurul blocului dimineata si seara de vreo 3 ori pe saptamana) sau innotul care dezvolta corpul in cel mai armonios mod cu putinta. Sper ca ti.am fost de ajutor happy

| Andrellicious a răspuns:

Buna.La intaltimea ta, greutatea e perfecta.Nu te sfatuiesc sa abordezi varianta dietelor.Mai degraba te-as sfatui sa renunti la dulciuri,prajeli, fast-food[ma rog, mancare nesanatoasa]Consuma legume si fructe, bea minim 2 l apa/zi si nu mai manca dupa ora 18.Sau daca mananci, mananca ceva usor:un iaur cu cereale,o salata,peste la cuptor, carte fiarta, chestii usoare si sanatoase.De asemenea fa mult sport, ajuta mult.

| gigipana a răspuns:

Fa sport. la 1, 61 60kg e o greutate normala thinking

| Boobo a răspuns:

Mai, parerea mea este ca esti destul de binisor, dar sfatul meu sa nu incerci cu diete, incearca sa te duci la o sala de fitness unde sa poti baga bicicleta, banda, stepar, etc. sau poti sa incerci pur si simplu sa nu mananci dupa ora 18 si sa faci putin efort, iar daca iti permite timpul sa te mai duci dimineata in parc sa alergi sau oricand! Funda?

| alina11111111 a răspuns:

Uite iti spun eu o dieta pe care am inceput-o si eu de cateva zile poate ai auzit de ea, dieta Nicoletei Luciu Poţi mânca din aceste preparate cât doreşti!
Compotul îl faci astfel: în 2 litri de apa pui 7 mere tăiate cubuleţe sau felii si le fierbi compoziţia până când se înmoaie puţin merele.
Această cantitate o bei pe tot parcursul zilei.
Supa de pui trebuie făcută cu mai multe feluri de legume: ţelină, ardei, gogoşar, morcovi, dar niciodată cartofi, orez sau fidea. Supa e bună şi rece şi caldă. E de preferat sa mănâci supa făcută de tine acasa şi nu una de la restaurant, unde o mai prepară câteodată şi din cele la plic, care conţin zahăr. Aceea, evident îngraşă.

Dimineaţa - o cană mare de compot. După două ore, dacă îţi este iar foame, bea 300 ml de compot de mere.
La prânz şi toată după-amiaza - câte o porţie de supă de pui în care să fie şi o bucată de carne, ciocănele sau pulpe superioare, de pe care este important să scoţi pieliţele.
Dacă la un moment dat crezi că nu mai poţi mânca atâta supă, încearcă un ardei iute şi îţi creşte pofta imediat.

Nu contează la ce ora e ultima masă. Dacă nu eşti acasă, poţi apela la batoanele fibrobar, maximum două pe zi.
Nu ai voie pâine şi nici dulciuri, oricum fibrobarul îţi taie pofta de dulce.

Poţi să ţii acest regim cât timp vrei să slăbeşti. Când îl termini, mănânci carne la grătar, salate şi iaurturi...Cateva dintre prietenele mele care au si el de altfel probleme cu greutatea au incercat-o si chiar da roade, poate nu slabesti atat de mult ca si Nicoleta Luciu(30 de kg in 3 luni)pentru ca ea facea si foarte mult sport, sala 2-3 ore + alergat aerobic etc.Dar eu zic ca merita sa o incerci.Multa bafta!:*