| Dacii2326 a întrebat:

Am 15 ani, 168 cm si 56 kg, as vrea sa slabesc pana pe la 50-52 kg,Stie cineva vreo dieta (gen fara ovaz, miere amestecata cu nu stiu ce sau alte chestii din astea) stiti ceva ceaiuri? Am niste "sunca" pe burta dar is o fire mai lenesa deci nu prea as alege sportul, am incercat si infometarea dar nu prea merge.Dau funaa!

Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Nu ai foarte multe kg de slabit deci nu te baga pe diete fiindca iti vei deregla organismul. Fie ca adopti o dieta pe baza de proteine, fie una slab calorica, asa sa te gandesti ca trebuie s-o ti cu alea toata viata. Organismul ti se va invatat asa iar daca vrei sa revii la vechea alimentatie apare efectul yoyo, adica le pui inapoi.
Nici infometarea nu este o solutie, metabolismul iti incetineste si nu ai rezolvat nimic. Mai bine mese mici si dese. Si din pacate de grasimea abdominala fara putin efort cardio nu vei scapa. Nu trebuie sa mergi la sala daca nu vrei, fa miscare prin casa, orice iti pune sangele in circulatie, de la curetenie la dans, etc.
Poti sa mai reduci carbohidratii - nu-i exclude total! sau adopta varianta lor sanatoasa(orez brun, paste integrale, paine de secara/graham) si consuma multe legume. Legumele iti umplu stomacul si ai impresia ca ai mancat mult, dar de fapt sunt pline de apa dar si de vitamine si minerale. Zaharul il elimini!
Ceai verde, de afine, musetel, menta, soc, dud si alimente picante gen ardei iute, ghimbir, boabe mustar, hrean, otet de mere, scortisoara sunt si ele de ajutor dar nu fac minuni singure.

| peperonies a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

Pasatele painae si orezul nu sunt in niciun caz carbohidrati buni. singurii carbohidrati buni sunt aia care vin din legume preferabil tot ce e cu frunza verde, conopida... Faina de orice fel ca e neagra gri albastra sau alba e toxica pentru organism.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru peperonies):

Fata are 15 ani! tu crezi ca isi permite ea sa-si cumpere si sa-si gateasca bio si 100% legume? Cand raspunzi unui om consider ca te gandesti putin la intrebarea pusa, la 15 ani si la kilogramele ei nu este necesar un efort prea mare.
Orezul brun este bogat in fibre, cel salbatic nu este rafinat, cartofii dulci sunt chiar sanatosi si inlocuiesc cu succes cartofii albi...dar astea costa. Pana va avea ea salar trebuie sa adopte alegerile corecte din ceea ce-i pun parintii pe masa.
Sunt curioasa cati de aici reusesc sa traiasca doar cu frunze toata viata.

| peperonies a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

Acolo vorbeam exclusiv de carbohidrati nu stiu cum ai inteles tu ca trebuie sa mananci doar frunze. Fata a pus o intrebare si a primit un raspuns. Niciunde nu scrie ca e constransa de ce fac parintii. Poate doar le zice "mami de maine mananc doar X, Y si Z" si parintii se conformeaza. De unde stii tu situatia ei?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceaiurile nu dau rezultate decat temporar.
Incearca dieta Dukan, unde manaci proteina pe saturate si slabesti vazand cu ochii!

"Dieta Pierre Dukan, numita dupa nutritionistul francez care a creat-o, a aparut pentru prima data intr-o carte, "Je ne sais pas maigrir" - Nu stiu cum sa slabesc. Este o dieta pe baza de proteine, aparent inspirata din alte regimuri low-carb, precum Atkins sau South Beach.
Regimul este impartit in patru faze, este sarac in calorii si promite chiar sa reduca senzatia de foame. Mai mult, cantitatea mare de proteine, spune dr. Dukan, face organismul sa consume calorii si sa piarda grasimea, dar nu si masa musculara. Un plus este faptul ca acest program ia in considerare si perioada de dupa dieta si propune o faza de mentinere care trebuie urmata toata viata. Astfel se evita efectul eu-eu.
Faza 1
Prima faza poate sa dureze intre 3 si 10 zile, in functie de cate kilograme vrei sa pierzi. Important este ca in aceasta faza se consuma numai proteine. Asta inseamna ca ai voie sa mananci: carne de vita, carne de pasare fara piele, peste si fructe de mare, lactate degresate. Ca bauturi, sunt permise apa, cafeaua si ceaiul. Toate celelalte alimente si bauturi sunt interzise.

Faza 2
Se introduc, treptat, treptat, legumele. Sunt interzise totusi legumele si leguminoasele care contin amidon (cartofi, porumb dulce, mazare, linte, fasole, etc.). In aceasta faza se mananca alimentele permise in faza 1 (proteine) plus legume fara amidon.

Aceste doua faze se alterneaza pana cand se ajunge la greutatea dorita. Se poate tine o saptmana faza 2, apoi trei zile faza 1 si tot asa.

Faza 3
Numita si faza de consolidare, aceasta perioada este menita sa te readuca la o alimentatie normala, dar treptat, asa incat sa eviti efectul eu-eu. Incet, incet se reintroduc alimentele care au fost interzise in faza 1 si 2, bineinteles fara a abuza. Sunt recomandate 10 zile de consolidare pentru fiecare kilogram pierdut. Daca ai slabit 10 kg ai nevoie de 100 de zile pentru consolidare.

Faza 4
In aceasta faza, care dureaza toata viata, poti sa mananci normal, insa respectand 2 reguli de aur:
1. in fiecare saptamana rezerva cate o zi in care sa mananci numai proteine (ca in faza 1 a dietei). Acest obicei trebuie pastrat pentru toata viata. 2. In fiecare zi mananca 3 linguri de ovaz si tarate.

Chiar si in faza 4 este indicat totusi sa nu faci excese si sa eviti alimentele foarte calorice: dulciuri, produse de patiserie, snacks-uri, prajeli, etc. Acestea nu sunt complet interzise insa trebuie consumate mai rar.
Exemplu de meniu pentru faza 1:

Mic dejun
• cafea sau ceai neindulcit
• doua iarturi mici degresate sau 200 g de branza proaspata
• o felie piept de curcan sau sunca de curcan, fara grasime sau un ou fiert
Gustare
• un iaurt degresat sau 100 g branza proaspata
Pranz
• peste la cuptor sau un piept la gratar
• o portie de branza proaspata
Gustare
• un iaurt degresat sau 100 g branza proaspata
Cina
• ficatei de pui sau un ou fiert tare, un iaurt
Avantaje: Slabirea este rapida in faza 1. Perioada de stabilizare este lunga, ceea ce previne efectul eu-eu. In ultimele faze se pot manca dulciuri sau alte alimente de care iti poate fi pofta.

Dezavantaje: Pentru ca faza 1 nu include fibre, pot sa apara episoade de constipatie. Faza 1 are aceleasi riscuri ca orice dieta bogata in proteine, adica deficiente de vitamine (pentru ca nu se mananca legume si fructe), senzatie de oboseala (pentru ca lipsesc carbohidratii), cresterea nivelului de colesterol in sange deoarece se mananca doar carne".

Spor la slabit! happy

| peperonies a răspuns (pentru Violleta2022):

Dieta dukan e o aberatie in care trebuie sa mananci doar carne o saptamana. cine poate sa manance carne goala o saptamana? leii poate...

| Violleta2022 a răspuns (pentru peperonies):

De fapt, dieta dukan este cea mai faimoasa dieta pe care o folosesc toate vedetele de la holwood!
Nu trebuie sa amnaci doar carne goala, poti manaca oua, peste la gril sau saramura, poti manaca ham, parizer, pateu sau salamuri degreste, poti manca carne de curcan sau pui fripta ori fiarta, poti manca carne de porc sau vita pe gratar si mai poti manca salamuri sau carnati care nu-s grasi.
Dupa cum vezi, varietatea este mare si poti tine doar 3 zile de proteina 100%, dupa care continui proteina cu salate de cruditati samd.
Este cea mai usoara dieta unde manaci pe saturate si unde slabesti vazand cu ochii!

| peperonies a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci trebuie sa mananci ce le mai procesate alimente din lume. a inteleg acum, suna a sanatate curata. A pai daca vedetele de la hollywood o folosesc inseamna ca clar e cel mai bun lucru nu? Vezi ca vedetele de la hollywood se roaga la extraterestrul xenu asa ca te astept la urmatoarea intrunire a scientologilor.
https://en.wikipedia.org/wiki/Scientology

| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi.

| Deliiiia a răspuns:

Nu fi prostuta, esti foarte slaba. Eu am 1, 64 si 46 de kg si ma chinui foarte tare sa ma mentin la aceasta greutate(daca nu imi respect programul regulat scad la 44kg). O sa iti doresti sa te ingrasi dupa, hainele iti vor fi mari si nu vei arata bine.

| Lola203 a răspuns:

Dieta Dukan e o porcarie, trebuie sa o tii toata viata. Cum poate trai cineva gandindu-se tot timpul daca dieta ii permite sa manance un anumit aliment. Plus ca nu e ok sa bagi in tine atata carne. Si chiar cunosc pe cineva care a tinut dieta asta si ghici ce? nu a slabit deloc...
Eu beau un ceai de slabit de la Alevia ca sa ma mentin, e o combinatie de plante si printre putinele ceaiuri pe care le tolerez. Acest ceai nu ma ajuta sa slabesc, ci sa ma mentin. Sunca aia de care vrei tu sa scapi (am si eu laughing ) nu o poti da jos fara sport. Stiu ca nu asta e ceea ce voiai sa auzi, dar nu exista ceaiuri sau alte bauturi minune care sa te scape de burta (am incercat eu)

| Dacii2326 explică (pentru Lola203):

Șunca aia nu e mare sa se vadă prin haine mulate sau asa, doar ca nu îmi place mie sa știu ca o am

| Lola203 a răspuns (pentru Dacii2326):

Stiu exact despre ce vorbestiwinking nici la mine nu se observa prin haine, doar ca mi-as dori patratele fara sport laughing) sa stii ca am avut o perioada in care am eliminat tot ce era nesanatos, mancam doar fiert etc, dar abdomenul tot nu era complet plat. Asa e la fete, burta nu o dai jos fara sport, indiferent cat de mica e.

| Dacii2326 explică (pentru Lola203):

Credeam ca pot scăpa fără sport