| StevieGerrard a întrebat:

Am 17 ani, 1.70 si 61 kg. As dori sa ma apuc de sala si nu stiu cum sa incep, si aici fac referire la exercitiile pe care trebuie sa le fac, dar mai ales pe cele care nu ar trebui sa le fac. Vreau sa imi spuneti, care sunt exercitiile pe care ar trebui sa le evit (exercitiile care te opresc din crescut sau chestii de genu') si cele cu care ar trebui sa incep pentru a ma dezvolta cat mai definit. Astept raspuns!

3 răspunsuri:
| lost.in.rain a răspuns:

Poti apela la serviciile unui instructor de sala. El este in masura sa iti dea sfaturi.
Succes!

| kennyisdead a răspuns:

De obicei cand esti nou la o sala, te abordeaza direct instructorul si iti explica el ce ai de facut, in functie de zonele pe care vrei sa le lucrezi
mult succes happy

| adrian_8568 a răspuns:

Ziua 1 (luni, joi)

Grupa musculara Exercitiul Nr. serii

1.Pectorali Impins din culcat orizontal 3

Fluturari pe banca inclinata 3

2. Spate Tractiuni la scripete, priza larga 3

Ramat din incalecat 3

3.Umeri tmpins de la ceafa cu bara 2

Ridicari laterale din aplecat 2

4.Biceps Flexia bratelor cu bara 2

Flexia bratelor cu gantere din sezind 2

5.Triceps Extensia bratelor cu bara din culcat 2

Extensia bratelor la scripete 2

Ziua 2

Grupa musculara Exercitiul Nr. serii

1.Cvadriceps Genoflexiuni cu bara pe umeri 3

Extensia piciorelor la aparat 3

2.Biceps femural Flexia piciorelor la aparat 3

3.Muschii lombari Indreptari cu bara 2

Extensia spatelui la banca 2

4.Gambe Ridicari pe virfuri intr-un picior 3

Ridicari pe virfuri din sezind la aparat 3

5. Abdomen Ridicari de trunchi 5