| cristianorudi7 a întrebat:

Am 19 ani si as vrea sa imi tai mustata pentru ca este destul de mare, dar nu stiu ce sa folosesc, ori lama de ras ori aparatul. Parul de pe fata il dau jos de fiecare data cand ma duc sa ma tund cu masina de tuns, dar imi creste in 2-3 saptamani. Mustata as vrea sa imi creasca mai greu. Multumesc

8 răspunsuri:
| ?A?n?i?m?e? a răspuns:

Dacă folosești lama o să te razi mai des decât ai vrea. deci nu îți recomand deocamdată lama pentru a te rade.

| cristianorudi7 explică (pentru ?A?n?i?m?e?):

Atunci e mai bine sa folosesc masina nu?

| ?A?n?i?m?e? a răspuns (pentru cristianorudi7):

Da, da cum a zis și „ romaniaTEiubesc " nici cu masina de tuns să nu te tai la nivelul pielii pentru o să fie orecum cum te-ai rade cu bigul/lama.

| cristianorudi7 explică (pentru ?A?n?i?m?e?):

Nu inteleg. cum adica nu la nivelul pielii? eu vreau, dupa ce imi voi da mustata jos - nu stiu deocamdata cu ce- sa imi creasca mai greu. si intr-un an cum ai spus tu pot sa folosesc si lama

| ?A?n?i?m?e? a răspuns (pentru cristianorudi7):

Adică dacă te razi cu 0 ( doar mașina are mai multe trepte ) pentru că e cum te-ai rade ( aproximativ ) cu lama.
Da, eu știu băieți care se rad cu lama sau bigul de la 15 ani deși le pare rău pentru că acum le crește mustața prea des.
Oricum tu acum poți să fac ce vrei.

| romaniaTEiubesc a răspuns:

Esti la varsta la care inevitabil oricum iti va creste.este ceva firesc sa fie asa. daca totusi nu vrei ca procesul sa fie accelerat nu folosi inca lama de ras si nici bicuri.continua sa folosesti masina astfel incat sa nu fie taiata de la nivelul pielii. oricum intr-un an vei fi nevoit sa recurgi si la lama.

| cristianorudi7 explică (pentru romaniaTEiubesc):

Intr-un an e bine sa folosesc lama, dar deocamdata e bine sa folosesc masina de tuns nu?

| romaniaTEiubesc a răspuns (pentru cristianorudi7):

Da masina de tuns e cea mai recomandata. lama si bicurile astea de plasitc sau orice alta metoda care indeparteaza parul de la noivelul pielii accelereaza procesul de crestere a parului si mai ales de intarire sau ingrosare a firului de par.
de aici apare si senzatia aia de barba care zgarie.