| blairelovesmusic a întrebat:

Am 74 de kilograme, 17 ani. Mi-ar veni marimea xl la o geaca de iarna?

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cred ca xxl ar fi mai potrivita, dar daca nu gasesti si iti place e bun si xl.Nu au masurile in centimetri pentru numere?

| darctron a răspuns:

Depinde cat ești de înaltă

| w0dH a răspuns:

Esti grasa nu gluma happy

| blairelovesmusic explică (pentru w0dH):

Stiu, dar ma simt bine in pielea mea. Nu conteaza cum arati, conteaza personalitatea si IQ-ul tau.

| w0dH a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Pentru tine nu conteaza aspectul, pentru altii e mai important si daca le are pe toate 3 atunci e special.

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Sa iti raspund la intrebare: pentru. sigurata iei XXL, dar XL ar trebui sa se potriveasca aproape la fix, nu sa fie mulat, adica sa nu te stranga si sa nu para mare pe tine.

Acum intrebari cu opinie personala:
da? cat ai IQ-ul? chestia cu personalitatea functioneaza doar la copii. Tu daca imi spui mie ca te uiti la cineva si il placi doar pentru personalitate inseamna ca ma minti. E imposibil sa nu iti placa ceva fizic la persoana aceea. La fel si in cazul persoanei aceleia. O sa ii placa ceva la tine fizic. Daca ii plac persoanele cu kg in plus e foarte bine, dar daca ii plac persoanele mai slabe, e iarasi foarte bine, doar ca nu cred ca te va placea pe tine.

Te iau altcumva. Sunt doua cazuri in care poti placea pe cineva: 1. Il cunosti sau l-ai vazut de cateva ori cel putin in viata; 2. Nu l-ai vazut niciodata pana in momentul in care l-ai observat pe strada sau oriunde altundeva. O sa analizez cazul 2 de care ar putea depinde si cazul 1 in mare parte. Daca faceti contact vizual, in primul rand va veti uita la fizicul unul altuia. Daca tie iti va placea cum arata, inseamna ca deja iti place ceva la el. Poate sa ii placa asa de mult incat sa fie "dragoste la prima vedere". El, pe de alta parte, are 3 gandiri: față draguță, grasa (gand negativ) sau sexy. Majoritatea barbatilor in ziua de azi se uita dupa femei cu forme, dar nu de la grasime. Daca ai norocul sa dai peste cineva cu prima gandire si a treia, atunci e foarte bine, ai gasit un potential partener. Daca are cea de-a doua gandire, atunci asteapta-te sa nu se comporte mai mult decat politicos (mai exista si barbati cu bun simt). In orice caz, vei afla ce tip de gandire are daca te uiti repede la expresia faciala sau daca porti o discutie cu el.

Stiu, stiu, nu mi-a cerut nimeni opinia, dar nu pot accepta faptul ca inca ai gandirea "cine ma place, ma place pentru persoana mea, nu pentru cum arat". Body shaming ul este din ce in ce mai facut. Stigmatul obezitatii ia amploare deja in toata lumea. Decat sa fii data la o parte, mai bine muncesti si tu cateva luni ca sa slabesti pentru a avea cu cine sa discuti, fara sa te ia la misto. Eu, la 1.80, am 114 kg si sunt in continua slabire de la 1 ianuarie. Vreau sa slabesc pentru ca: 1. Pot sa mor la o varsta mult mai tanara; 2. Mi s-a luat sa fiu luat la misto, plus ca e unul dintre cele 4 defecte masive ale mele din punct de vedere social (mai sunt: iritabilitatea, posesivitatea si lenea); 3. O sa pot face cu usurinta mai multe activitati, cum ar fi sprintul, care este un fel de hobby.

| blairelovesmusic explică (pentru DaFrateEuSunt):

Ai o mentalitate comunista, nu ascult ''sfaturile'' tale.

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Atunci nici sa nu ai asteptari de la altcineva ca sa fie perfect si te placa pe tine