| Anonima9182anonima9182 a întrebat:

Am auzit ca daca te dai macar seara cu demachiant, chiar daca nu ai fost machiata, ajuta tenul. Asa este?

Răspuns Câştigător
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Chiar daca nu ai machiaj aplicat pe ten asta nu inseamna ca tu nu ai impuritati pe ten! Acesta daca este cumparat specific tipului tau de ten, te poate ajuta hidratandu-l, calmandu-l si lasandu-l curat ceea ce previne crearea de noi cosuri.Eu mă demachez zi de zi fie ca sunt machiată sau nu.

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Doar demachianul nu ajuta. Trebuie sa te demachiezi sau daca nu esti machiata, foloseste un gel de curatare apoi o lotiune tonica. Dupa aceea foloseste o crema hidratanta. Repeta pasii dimineata si seara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demachiantul nu hidrateaza tenul pentru ca un produs ca sa hidrateze trebuie sa fie lasat pe ten ca sa actioneze, cel mult iti lasa o pelicula grasa care iti da impresia de hidratare dar ea trebuie indepartata cu un gel de curatare pentru a putea aplica restul produselor (creme, seruri, tratamente ) pe un ten perfect curat. Orice ingrediente benefice incluse intr-un demachiant sunt acolo degeaba pentru ca ele nu au timp sa actioneze ca sa te bucuri de efectul lor si nici n-ar fi ok sa stai cu surfactanti pe ten doar ca sa beneficiezi de ingredientele bune - e doar marketing.

Da, curatarea tenului ajuta mult pentru ca ea previne blocarea porilor cauzata de excesul de sebum, celule moarte ( le indeparteaza intr-o oarecare masura, nu la fel de eficient ca un exfoliant chimic ) sau impuritati

Curatarea tenului mi se pare cel mai important pas, degeaba aplici cele mai bune creme daca nu te demachezi chiar si atunci cand nu ai folosit machiaj. Se aduna pe ten impuritati, sebum, transpiratie, ingrediente ale produselor ( crema, tratament, ser ) aplicate anterior pe ten care n-au fost asimilate complet si curatarea doar cu apa nu este eficienta. Tenul se curata de doua ori pe zi, dimineata si seara.

Daca nu ai aplicat machiaj poti sa folosesti un gel de curatare bland, alege produse fara iritanti - ambele produse curata eficient fara sa usuce tenul.
1. Bioderma gel moussant
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10051230
2. Balea med ultra sensitive waschgel (se gaseste in DM si costa 9-10 lei )
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

Dupa curatarea tenului foloseste o crema hidratanta.

| Gabipn2017 a răspuns:

Da,il hidrateaza si il curăță