| Maria1927 a întrebat:

Am auzit ca uleiul de ricin e foarte bun pentru cresterea parului, dar cum se foloseste, de cite ori ti-l dai pe par?

Răspuns Câştigător
| Ariannna a răspuns:

Da,întradevăr uleiul de ricin este bun pentru creşterea părului.
Eu mă dau cu el înainte să fac baie, cu vreo maxim 4 ore înainte, apoi îmi fac baie, îmi clătesc bine părul şi folosesc şamponul happy Eu îl folosesc cam de 2 ori pe săptămână.

6 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna
Eu il foloseam cu 3-4 ore inainte de a ma spala pe cap.
Puneam pe un disc demacheant cateva picaturi de ulei si frecam pe toata pielea capului astfel incat sa patrunda in piele si sa fie peste tot, cand aveam impresia ca nu mai am ulei pe discheta mai puneam cateva picaturi.
Am renunat la acel ulei de recin pentru ca ingrasa foarte foarte tare parul, si parul meu era si fara ulei gras.
Ps. Sa te speli foarte bine pe cap dupa ce te-ai dat cu ulei, ca altfel o sa iti ramana in par si o sa arate destul de inestetic.
Succes!

| Dimineata a răspuns:

Da e foarte bun, ajuta la cresterea parului, dar nu te astepta sa-ti creasca parul dint'o data. Diferenta se vede dupa un timp.
Eu il folosesc o data pe saptamana. Intr'o farfurie pun : o lingura si jumate de ulei de ricin, o lingura de ulei de masline, o jumatate de lingura de suc de lamaie si un galbenus de ou. Dupa le amestec bine si pun la radacinile parului. Nu e necesar sa pui pe toate lungimea parului, doar daca iti intrece. Uleiul il poti cumpara de la farmacie. Sper ca te'am ajutat.

| Dimineata a răspuns:

Am uitat sa mentionez ca stau cu el intre 1-3 ore depinde de timp. Si cand ma spal pe cap pun sampon pe par il spal bine, si mai pun inca o data, deci imi pun de 2 ori sampon. In timp ce stai poti sa-ti pui un prosop pe cap sau doar parul legat sau coc.

P.S: Este o crema la avon care da mai bune rezultate decat uleiul de ricin... se numeste Planet spa...

| Tzukushi a răspuns:

Hei..eu il folosesc pentru gene, citeste experienta mea personala

http://www.sfaturilemariei.com/......personala/

| aproapenu a răspuns:

Salut :* Intr'adevar,uleiul de ricin are multe intrebunatari : par,unghii, ten, gene etc.
Ajuta la cresterea parului si e foarte simplu de folosit : inainte sa iti speli parul il aplici pe par ca si cum ai aplica un balsam sa zicem. Iti torni in mana si il aplici pe par usor. Stai cu el pe par in jur de 1-2 ore sau cat poti tu, apoi speli parul normal :*. eu asa il folosesc si funcitoneaza. Il aplici de cate ori te speli pe cap.

| PedobearDear a răspuns:

Pai cand ai nevoie si simti nevoia...iti dai cu el in cap ca si cu samponul. :3 Cand faci baie...si stai cu el cam 10-15-20 de minute dupa care te clatesti. Funda?