| iubesc a întrebat:

Buna prieteni TPU. Stiti cum se foloseste uleiul de ricin si pentru ce? Am auzit ca este bun pentru cresterea parului dar nu stiu cum. Ma puteti ajuta? Multumesc si va pop.

Răspuns Câştigător
| BluishAngel a răspuns:

Hey happy Vei proceda in felul urmator:
1. Cu varful degetelor se va aplica ulei de ricin la radacina firelor de par si pe scalp.
2. Se va distribui uleiul uniform printr-un masaj usor al scalpului.
3. Nu se va folosi ulei in exces pentru ca acesta va fi mai greu de indepartat si spalat de pe scalp.
4. Dupa aplicarea uleiului, parul se acopera cu o boneta si se va inveli intr-un prosop.
5. Uleiul se va lasa sa actioneze aproximativ 15-20 de minute asupra parului sau chiar intreaga noapte.
6. Se va spala parul cu un sampon pana cand se elimina complet uleiul de ricin.
7. Se va repeta procedura o data pe saptamana timp de cateva saptamani (cam 6-8) pentu ca rezultatele sa fie vizibile.
Sper ca te-am ajutat happy kiss

| iubesc explică (pentru BluishAngel):

Multumesc si am mai auzit ca se mai adauga si ou, miere de albine, stii ceva?

| BluishAngel a răspuns (pentru iubesc):

De asta nu stiam, dar uite ce am gasit. http://mybebe.md/vizualizare/uleiul_de_ricin_si_efectele_sale_miraculoase La mijlocul paginii cam asa, arata ce ai spus : o combinatie de ulei de ricin cu ou si miere.Deci se poate sa fie adevarat. Daca vrei, citeste mai mult pe link-ul trimis pentru ca nu stiu detalii despre aceasta combinatie.Succes! :)

4 răspunsuri:
| SparkleO a răspuns:

Te dai pe par inainte sa te tunzi. Creste mai repede sau, te dai cu vreo 2 ore inainte sa faci baie.

| iubesc explică (pentru SparkleO):

Doar pe varfuri?