| AliceAnnnnna a întrebat:

Am distribuit o poza pe Facebook cu un status despre ochii caprui. M-am trezit cu o explozie de comentarii negative.
"Dispari de aici, urato, niciodată nu o sa fie ochii caprui frumosi".
"De aia nu se uita nimeni la voi astia cu ochii caprui".
"Hooo comunilor, peste tot sunteți" etc. etc. pana la înjurături de familie și morți.
Vreau și eu sa știu, cum vreti voi sa nu fiu eu complexata din întrebările mele când mie mi s-a reproșat pana acum ca de ce nu sunt blonda? De ce nu am parul blond? "Nu se uita nimeni la tine dacă ai parul blond", "blondele sunt baza".
Cum vreti sa nu fiu complexata când eu am ochii caprui și am postat o chestie basic pe Facebook și a sarit toată lumea in capul meu și am fost înjurată de morți inutil ca de ce promovez ochii caprui?
Poate sa conteze altceva in afara de culoarea ochilor și a parului?
Dacă toți ne-am fi născut cu parul blond (cum promovați voi) și ochi albastri/verzi v-ați fi dorit ochii caprui sau par brunet. Corect?
Nu înțeleg ce e cu ura asta și superficialitatea asta? De ce se ajunge la injurii de genul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti curatenie in lista de "prieteni", sau si mai bine: ramai doar cu Instagram-ul, fiindca acolo poti dezactiva comentariile. Nu pune la suflet ce zic toti prostii de pe internet. Ochii caprui sunt superbi. ❤️

19 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ar trebui sa iti faci o curatenie drastica printre "prietenii" de pe Facebook, sa le dai un sut in fund direct la plimbare. Tu ar trebui sa iti intaresti psihicul, sa vorbesti singura in oglinda si sa iti spui mereu "Sunt frumoasa!" "Pot reusi si singura in viata" "Sunt pozitiva" Nu ar trebui sa pui la suflet astfel de vorbe, oamenii sunt rai si invidiosi. Daca tu esti exact cea din poza, pot sa iti spun sincer, esti chiar foarte frumoasa. Si eu am avut complexe cand eram prin liceu, din cauza colegilor care ma jigneau, am fost abatuta, ma interiorizam, desi dupa ce am terminat si liceul, cat si facultatea eram de nerecunoscut pentru acei oameni care candva ma jigneau, am inceput sa am incredere in mine, sa ma plac pe mine insami, sa devin pozitiva si sa nu mai aplec urchea la ce se vorbea pe la spatele meu.
Si acum se mai trezesc anumiti oameni, desi lumea care ma cunoaste de fel ca persoana atat eu si ei ignora barfele si rautatile din jur. Pe o ureche intra, pe alta iese.
Nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni, din moment ce tu te placi asa cum esti, cine te va iubi, place, te va lua asa cum esti si nu te va obliga ori sa arunce vorbe grele asupra aspectului fizic.

| Liviu a răspuns:

Mie imi plac blondele, ador sa le necajesc, mai ales sa le spun bancuri cu blonde

| Drimmero a răspuns:

Trebuia sa le zici prostanilor ca ochii verzi si albastri sunt cei mai banali ever, or fi ei mai rari dar sunt banali si nu merg pe orice fizionomie, ochii negri ii complexeaza pe toti, ii multumesc naturii ca m-am nascut cu ochii negri si nici in gluma nu i-as schimba, se potrivesc manusa pentru fizionomia mea, la tipul de ten pe care il am, culoarea parului, sprancenele si parul facial. Blondul spalacit iar e o banalitate, satenul chiar daca e mai comun e mai misto, chiar si tipele cu parul castaniu, brunet mi se par mai feminine, inainte imi placeau blondele dar mi s-a luat de culoarea asta. Nu stiu ce vede lumea la ochii albastri curu' broastei si la cei verzi, cei caprui si negri mi se par mult mai patrunzatori, se muleaza mai bine pe mai toate tipurile de fizionomii, pe cand ceilalti nu prea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Noi? Pai ce treaba avem noi cu ce se intampla pe Facebookul tau? Ce ai acolo, inculti? :/ Sterge-i de la prieteni si gata.

Se ajunge la acele lucruri pentru ca anumite persoane asa gandesc, asa au fost crescute, au o anumita relatie cu tine si se gandesc sa scrie acel comentariu. Cam atat. Ce urmeaza? Faci la fel? Ii stergi? Nu iti pasa?

Daca toti stam sa ne facem griji de comentariile pe Facebook... laughing aoleu, ar fi sfarsitul lumii.

Niste copii comenteaza la un copil, care este diferenta? Cauza si efect. Daca vrei o schimbare, fii tu schimbarea si nu te mai lasa afectata de aceste lucruri. Cu atat mai putin sa te intrebi de ce face lumea asta.

Nici nu stiu ce sa mai adaug :/. Pentru ca si la alte intrebari am incercat sa te fac sa intelegi cum sta treaba, dar vad ca nu conteaza nimic din ce zicem aici. Asa ca...

Seara faina sa ai ^_^

| AliceAnnnnna explică (pentru DoarBogdan):

Dacă tu ai avea relații de 2-3 ani serioase. Și spontan ai afla ca ești inselat/ a cu o persoana cu ochi albastrii și par blond sau invers verzi/blond. Crede-ma te-ar frustra. Sa mai găsești și mesaje "iubita mea e basic, are ochi caprui, in ochii tai ma pierd. Ochii caprui sunt doar o pata maro, ochii albastrii au semne in ei" și tot felul de mesaje filosofice cu care mi-am prins partenerii. E frustrant

| DoarBogdan a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Mai... nu prea cred, sincer sa fiu laughing La cum ma stiu eu pe mine, nu mi-ar pasa catusi de putin de aceste aspecte. Si sa fim seriosi acum, pe cine intereseaza? Pe niste copii? Este frustrant pentru tine. Stii ca mai sunt alte 7.824.529.574 de persoane in lumea asta? Nu o lua in nume de rau, dar tu ai cunoscut probabil vreo 100 din vedere, iar pe care ai ajuns sa ii cunosti mai mult de atat probabil au fost undeva pe la 30 de persoane. Dintre care ai avut o relatie cu 2 persoane sau cate ai zis tu acolo care au spus acele lucruri despre tine.

Sau sa o luam altfel, tu iti tii parerea ta, vii aici si pui intrebare, vezi ca nu se rezolva nimic. Dupa o iei de la capat. Nu crezi ca ar fi cazul sa schimbi ceva si sa faci cum zicem noi? Altfel spus, daca nu conteaza ce zicem, de ce ne intrebi? Ca vad ca toti am raspuns ceva, dar tot ti-ai tinut ideea dupa.

Ma repet, nu o lua in nume de rau, este doar realitatea. Peste ani cand o sa citesti asta o sa iti dai seama mai bine. Sau cine stie, poate chiar maine, daca o sa realizezi ce am spus. Si imi doresc sa o faci, as vrea sa fii fericita si sa te simti bine mereu, in fiecare secunda. Dar nu poti sa faci asta daca nu treci peste si nu intelegi sfaturile date de noi aici. Si mai mult de atat, sa le si aplici.

Seara faina, inca odata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

De cand se uita barbatii la ochii unei femei?

| AliceAnnnnna explică (pentru anonim_4396):

Așa am zis și eu când am vazut ca era perete tipa și avea 15 ani și se lăsase de școala + un copil din flori.
Really nigga? Te uiți la una cu 7-8 clase fără viitor rămasă la 14 ani actuala 15 ani cu un copil just for eyes?
Pe lângă faptul ca avea poze cu Retrica...nu vr sa mai intru in detalii de genul laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, poate sa conteze. ESTI frumoasa. Fiecare e frumos insa asta se vede doar cand el/ea se si SIMTE frumos/frumoasa. Nu iti mai bate capul cu ce mizerii arunca toti pe Facebook. Simte-te bine asa cum esti. E undeva si cineva care nu se uita doar la ambalaj. De fapt sunt destui.

| Sofer a răspuns:

Din poza de profil ești foarte frumoasa. Ce e cu lumea asta de te urăște?

| StrongHeart a răspuns:

Cui ii pasa? Fiecare e frumos in felul lui, asta e o chestie subiectiva.

| Yuoia a răspuns:

Sunt superficiali. Sunt imaturi. Si cred ca numai copii si pipite ti-au raspuns.
Raspunde-le cu un vers dintr-o melodie veche: Ochii caprui fura inima oricui!

| SingleForOne a răspuns:

Din lipsă de educație curentă, in special socială și emoțională. Pe lângă asta, datorită algoritmului (prietenii de pe Facebook, familia, activitățile tale), dai mai mult de astfel de persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi simplu sa ne alegem toti de mici cum sa aratam,cat de frumosi,destepti,faimosi,bogati, etc. sa fim ca si cum am alege haine dintr-un magazin, insa lucrurile nu stau chiar asa.Ti-am mai raspuns la un mesaj si iti spuneam sa inveti sa te accepti pe tine si sa fii o versiune mai buna a ta zilnic, nu sa traiesti comparandu-te cu altii, e un exercitiu greu, dar nimic nu e imposibil.
Da-le ignore oamenilor astora. Nu mai vorbi cu toti necioplitii si taranii si vezi-ti de mintea si de corpul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că aberezi sau ai halucinatii, schizofrenica. toți au ce au cu tine, tu ești centrul universului care atrage mereu hate, e bătută, abuzata și așa mai departe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi este foarte greu sa cred asta, dar neavand dovezi contrariu, o sa te cred. Oricum, e clar ca persoanele respective sunt lipsite de educatie, bun simt si gusturi. Sa stii ca exista persoane carora in mod sincer le plac mai mult ochii caprui si parul brunet. Chiar exista. Eu am ochii aproape negri, si eu m-am simtit de multe ori complexat si prea "comun". Dar exista persoane care mi-au spus ca chiar le place aceasta culoare. Exista pentru fiecare om cineva care il place, asta e lucru clar. Sa stii ca oamenii astia care iti comenteaza tie, tot prietene brunete si cu ochi caprui o sa aiba, fiindca asa sunt majoritatea persoanelor din Romania, si nu numai, asa ca nu il lua in seama. Gandeste-te ca toti asiaticii au ochii caprui si parul negru. La fel si toti africanii. Majoritatea oamenilor in general au aceasta gena dominanta de a avea ochi caprui si par brunet. Nu exista niciun motiv sa iti fie rusine. Daca tie iti e rusine, atunci ar trebui sa le fie tuturor ca tine, adica vreo 5 miliarde de oameni. E normal ca sa fim atrasi de ce e rar si diferit, e natural, trebuie sa ii intelegi. Dar fiind rar probabil va ramane doar un vis. Chiar daca ai caracteristici fizice comune, poti sa fii originala prin pasiuni, mentalitate, vorbire, lucuri ce in viata reala fac diferenta dintre a placea si a iubi. "Imi place cum arati, dar iubesc cine esti."

| AliceAnnnnna explică (pentru anonim_4396):

Înțeleg sa fii atras de ce e rar. Dar nu înjurat. Nu abandonată in toate relațiile de "aia cu ochi turcoaz"

| sopranaCadaverica a răspuns:

Esti impanzita de idioti, din pacate. Inconjoara-te cu indivizi cu mai mult de un neuron

| hacktek a răspuns:

Ai aflat încă o dată despre răutatea oamenilor. Există o latură malefică, mai mult sau mai puţin dezvoltată, în fiecare fiinţă umană. Lipsa de educaţie, abuzurile din copilărie sunt factori care duc la acest comportament faţă de cei din jur. Persoanele care au făcut acest gen de comentarii nu au ce căuta pe pagina ta, cu atât mai mult în lista ta de prieteni.
Îţi sugerez să setezi in aşa fel pagina de FB, încât cei pe care nu îi ai în lista de prieteni să nu poată posta comentarii. Dacă aceste comentarii vin din partea unora din lista de prieteni, scapă de ei.
Pe de altă parte, a judeca o persoană după culoarea ochilor sau a părului este o aberaţie. Fiecare persoană este deosebită în felul său, chiar şi la aspect, tocmai acest lucru dând charmul aparte al fiecăruia. Natura a fost generoasă, şi nu ne-a făcut pe toţi la fel, fii mândră că nu ai ochii şi părul ca majoritatea piţipoancelor.
Capul sus, şi nu mai fi naivă!