| Nikcoletta a întrebat:

Am folosit șamponul de la Gliss și mi-a făcut mătreață, acum am luat un sampon de la head & shoulders și tot n-am scăpat de mătreață.
Nu știu ce să fac, cum să scap de mătreață? De 3 luni mă confrunt cu mătreata

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pe mine m-a ajutat cel de la vichy anti mătreață, dar cel normal, nu cel pentru scalp sensibil

| Adry05 a răspuns:

Pe mine m-a ajutat cel verde anti mătreață de la Vichy.
îl găsești pe farmacia tei cu 30 și ceva de lei

| Simpatic a răspuns:

Sa incerci sa sa o iei la rand pe rand cu sampoane anti-matreata din farmacii ca sa descoperi care iti este potrivit, cele din comert nu fac ceea ce spun ca fac, evident ca sampoanele tratament sunt mult mai scumpe decat cele din comert.

| danbnz a răspuns:

Sapun de casa, otet, apa de ploaie.

| sierra1 a răspuns:

Adevărul e că NU scapi de mătreață, doar amâni reapariția ei

| WhiteLife a răspuns:

Matreata e produsa de o ciuperca din genul Malassezia si ai nevoie de sampoane care contin substante antigungice. Si eu recomand Vichy Dercos. Tinand cont ca ai schimbat samponul poate fi buid-up si nu matreata, mai ales daca ai si apa dura. Gasesti mai multe despre asta pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba la farmacie de sampoane antimatreata si daca vezi ca nici asa nu se rezolva, consulta un dermatolog

| M2gd2R a răspuns:

Are Christina Ich niște recomandări de șampoane antimătreață pe pagina ei de Instagram.
Dar pe lângă asta, contează și modul în care te speli, sa nu agresezi scalpul, adică în momentul în care te speli, să masezi scalpul, nu să-l freci.

| Plaza95 a răspuns:

Daca porti caciula sau sapca, e posibil sa fie de la ele, daca nu, incearca sa iti dai cu apa calda pe par o data pe zi si nu o sa ai asa multa matreata. Daca tot nu iti trece, mergi la un medic

| Dani19200 a răspuns:

Incearca Clear Anti Dandruff cel de culoare alba eu asa am scapat