| bkmad a întrebat:

Am inteles ca de multe ori vergeturile se confunda cu celulita. Care este diferenta dintre cele doua?

3 răspunsuri:
| ciufiXXXXXX a răspuns:

Vergeturi:

http://www.google.ro/......tp?/imgres r:20, s:0&tx=132&ty=78

celulita:

http://www.google.ro/......tp?/imgres r:23, s:23&biw=1362&bih=595

nu stiu' sigur daca se vad pozele:|

daca da si iti place dai funda?:D

| ELLSSA a răspuns:

Vergeturile sunt prezente aproape la orice persoana.Sunt doua tipuri de vergeturi: rosii si albe. Cele mature, mai vechi sunt de culoare alb sidefiu, in timp ce vergeturile recente sunt rosiatice sau purpurii.Aspectul vergeturilor consta in linii fine pe suprafata corpului care apar in urma ruperii tesuturilor subcutanate datorita cresterii rapide sau a distensiei marcate a tesutului.
Vergeturile sunt foarte frecvente, acestea nu produc suferinta din punct de vedere medical insa sunt foarte suparatoare estetic in special pentru paciente.
Celulita este o alterare a tesutului conjunctiv ca urmare a acumularii grasimii in adipocite si are ca urmare imbatranirea tesutului prin actiunea glucozei asupra fibrelor de colagen si elastina, tulburari la nivelul circulatiei limfatice si sanguine, care favorizeaza retentia de apa si toxine.

| Doi2 a răspuns:

Vergeturile au v e r g e t u r i si celulita are c e l u l i t a