| Yl3ana a întrebat:

Am multe cosuri pe fata si nu stiu cum sa scap de ele. Am facut tot felul de tratamente, dar fara succes. Stie cineva cum sa scap de ele?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Buna!
Zineryt este cel mai bun tratament importiva acneei la ora actuala. Este foarte bun in lupta cu cosurile si pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curata si uscata de 1-2 ori pe zi. Aici poti citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137 . Il gasesti la orice farmacie si costa in jur de 30 RON. Pe langa folosirea Zineryt-ului trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa. Mai putine dulciuri, grasimi, sucuri acidulate, mai multe fructe si legume. Poti sa mai folosesti si apa termala (imi place cel mai mult cea de la Avene), o crema hidratanta, hranitoare de la Avene, o crema de galbenele pentru cicatrici, ramase in urma cosurilor, plus vitaminele E, A, C si Zn pe cale orala (si nu numai). Si este foarte importanta curatarea zilnica a pielii (dimineata si seara)! Ai nevoie de un gel de curatare cat mai bun. Intereseaza-te la farmacie, si vei fi ajutata sa alegi unul potrivit tipului tau de ten. Succes si numai bine!

P.S. Dar cel mai bine ar fi sa consulti si un dermatolog.

10 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Problema cosurilor de pe fata este un lucru cu care toata lumea se confrunta la o anumita varsta, intr-o mai mare sau mai mica masura. Nu se poate evita, dar se poate atenua. Spala-te pe fata de doua ori pe zi (nu de mai multe ori) cu o lotiune cu Ph neutru (intrebi la orice farmacie, si o vei gasi). Fara farduri, fond de ten si alte prostii. O alimentatie bogata in zinc si Omega 3 : carne, peste, lactate, ulei vegetal. Capsule cu Omega de 2 ori pe zi (dimineata si seara). Nu umbla cu mana la cosuri, nu le stoarce. Se vor vindeca singure. Rabdare, alimentatie sanatoasa si treaba se va rezolva de la sine. Daca iti pare vreun cos mai mare care deranjeaza estetic unge-l seara cu pasta de dinti cu Ph neutru. Pana dimineata se va usca. Sanatate maxima iti doresc!

| YoYoXoXoXD a răspuns:

Bună! Uite câteva metode :
~Comprese cu tinctură de gălbenele.
~Comprese cu infuzie din rădacină de brusture.
~Comprese cu infuzie de muşeţel.
~Mască cu drojdie proaspată, miere si tărâţe de grâu.
Poţi urma şi o dietă [care ajută la eliminarea toxinelor din organism] care constă în :
~ sucuri proaspete de morcovi
~peşte alb
~piept de pui sau de curcan
~sfeclă roşie
~roşii
~ţelină
Din alimentaţie se vor elimina dulciurile concentrate, cafeaua, alcoolul, tutunul, sarea iodată, alimentele bogate în grăsimi şi băuturi acidulate.
De asemenea, se vor folosi cât mai puţine farduri.
Succes!

| inna a răspuns:

Mergi la medicul dermatolog.Iti va recomanda un tratament special pentru tenul tau.

| DroGuleTz a răspuns:

Incearca o masca din ou pui intai albusul il lasi sa se usuce si clatesti apoi galbenusul clatesti si dai cu o crema pentru fata iti vor trece si eu am trecut prin perioada asta fa ce tiam spon in fiecare seara si iti vor trece sau mai bine intelegi daca te uiti aici :Dhttp://www.youtube.com/watch?v=Rk4xdYt3ick&feature=feedlik fundita?:o3

| ytalyanu a răspuns:

Incearca cu infuzie de ceai de musetel, sa nu te stergi dupa, lasa-l sa se usuce

| spaikizz a răspuns:

Buna! Bine ai venit in lumea adolescentilor! Uite niste informatii pe care le am si eu din revista BRAVOGirl!
Deci uite ce trebuie sa faci daca are varful galben(e copt): fa o baie de aburi (descihe porii), ia doua servetele, cate unul pe fiecare deget aratator si stoarce-l incet.

Cosurile apar si din cauza proastei alimentatii! Cred ca sti si tu ce trebuie sa eviti (fast food-uril, chipsurile, cartofii si ciocolata), dar atentie nu inseamna ca nu mai poti manca aceste lucruri, dar nu prea des.
Mancare buna:
BIOTINA: o iei din morcov, ciuperci. Ea ajuta la regenerarea celulara.
FIERUL: carne, ceapa, ridichii. Este important pentru transportul oxigenului in piele.
VITAMINELE: mar, castravete, capsuni, mure, kivi, ananas.
ZINCUL: musli, branza, fasole verde. Ajuta la vindecarea lor rapida.

Foooaaarte importante sunt curatarea matinala si demacherea de seara. (Cred ca sti si tu in ce consta).

Cosurile sunt prevenite prin:
1.BAIA DE ABURI. Pune 3 pliculete de ceai de musetel intr-un vas cu apa fierbinte, pune-ti un prosop pe cap si bucura-te de efectul benefic al aburilor.Acestia deschid porii si ii curata. Baia de aburi e recomandata macar o data pe saptamana.
2. SPORTUL (nu cred ca e nevoie sa mai adaug nimic)>
3.BEA LICHIDE
4.ARGILA:daca ai tenul gras sau mixt poti folosi argila. Pune doua linguri in putina apa si amesteca, dupa care aplica pasta formata pe fata.Asteapta sa se usuce, dupa care te poti spala.

Cum dispar cosurile

1. ULEIUL DE ARBORE DE CEAI: Efectul sau antiseptic ajuta la inlaturarea cosurilor. Apasa de cateva ori pe zona afectata cu o bucatic de vata cu ulei.
2.MUSETELUL SI MENTA
3.PASTA DE DINTI. Ajuta pe termen scurt deoarece fluorul continut de pasta usuca cosurile.Lasa-o sa actioneze toata noatea.
4.SUCUL DE LAMAIE:Nu trebuie aplicat pe cele iritate, va ustura.
5.ASPIRINA SI ZINCUL.Cosurile inflamate pot fi calmate cu putin zinc presarat pe ele sau cu praf de aspirina inmuiat in apa.Totul e sa lasi amestecul sa actioneze toata noaptea pe locul cu pricina.

:X:X:*

| RazvanRo22 a răspuns:

Eu am folosit Clearasil si este foarte bun. Acum ramane la alegerea ta. happy

| Andux a răspuns:

Hmm. ce coincidentalaughing)

Sho aveam multe cosuri pe fata, Dar mama mi. a comandat de la oriflame "Pure Skin Perfect pore lotion" Si mi.au disparut. Desigur daca nu te speli seara si dimineata cu apa si sapun bine, pe fata, Degeaba te dai cu creme!laughing)

:****

| Madalina08 a răspuns:

Foloseste Tetraciclina unguent.

| Stefy_6741 a răspuns:

Da-ti cu ceai de busuioc pe fata (asta dupa ce te-ai spalat pe fata) ceaiul de busuioc se prepare astfel:pui apa la fiert si dupa 1 min pui si busuiocul; le lasi sa se raceasca si dupa aceea iti dai cu el pe fata(in fiecare seara)