| Loredana_1301 a întrebat:

nu stiu ce sa mai fac cum sa scap de cosuri. tratamente naturale. daca se poate mercisad happy

4 răspunsuri:
| madalyna a răspuns:

1. Ceaiul verde
Datorită antioxidanţilor din conţinutul lui, ceaiul verde este un remediu excelent pentru acnee.

2. Uleiul de măsline
Acizii graşi esenţiali din uleiul de măsline sunt necesari pentru buna funcţionare a organismului şi hrănesc pielea.

3. Nucile
Datorită conţinutului bogat în omega 3, tenul tău va căpăta un aspect mai curat, mai luminos şi catifelat. Alte surse de omega 3 găseşti în somon, macrou, anşoa, sardine, uleiul de seminţe de in, avocado.

4. Fructele de pădure
Sunt bogate în fitochimicale care protejează celulele epidermei.

5. Alimente bogate în zinc
Cele mai bune surse de zinc le găseşti în ficat, carnea roşie, gălbenuşul de ou, stridii, produse lactate degresate, alunele. Zincul are proprietăţi antibacteriene şi este esenţial în producerea uleiurilor naturale ale pielii.

| liiifeiispiiink a răspuns:

Acneea este o afectiune incapatanata, al carei tratament este de regula de durata. Chiar daca folosesti produse medicale sau cosmetice, alternativa naturala nu ar trebui ignorata. Poate crea mai putine efecte secundare asupra organismului si este mai la indemana. Iata 10 remedii naturale pe care le poti incerca:

Remedii antiacnee pe baza de uleiuri esentiale

1. ulei de levantica

2. ulei de cuisoare

3. ulei de arbore de ceai

Poti dilua cele 3 uleiuri cu un ulei din samburi de struguri, dupa care le aplici local.
Masti cu miere contra acneei

masca miere acnee4. o masca din miere si scortisoara macinata fin. Se amesteca pana se formeaza o pasta. Se aplica peste noapte

5. o masca din miere poliflora si pulbere de nalba. Aceasta masca este pentru fete si se intinde pe fata in perioada premenstruala
Remedii naturale usor de preparat

6. Ceai de galbenele concentrat. Se spala fata cu acest ceai caldut.

7. Ceai de urzica in concentratie mare. Se foloseste la fel ca ceaiul de galbenele.

8. tot ceai de urzici sau galbenele, consumate de doua ori pe zi timp de cateva saptamani, pentru imbunatatirea functiei hepatice

9. tamponare pe zona afectata de cosuri cu lapte de capra amestecat cu nucsoara, le gasesti pe amandoua la supermarket

10. sapun cu sulf. Folosit zilnic in locul sapunului obisnuit. Il gasesti la magazinele de produse naturiste.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masca cu miere 1data sau de 2 ori pe saptamana; spala-te de 2ori pe zi pe fata cu sapun antiacneic, sapun p[e baza de sulf; parul nu trebuie sa iti acopere fata, el contine uleiuri care contribuie la mentinerea afectiunii si la aparitia altor puncte negre sau purulente; consuma morcovi pentru beta-caroten (vitamina A); evita machiajul incarcat si daca poti renunta complet la el; bea zilnic 8 pahare cu apa: consumul de apa este esential pentru pielea curata precum si pentru mentinerea unei stari bune de sanatate; NU ITI STOARCE COSURILE SAU PUNCTELE NEGRE!;

| DeeaMada a răspuns:

Eu ma dau cu miere si scortisoara happy Merge ( o tin cel putin 2 ore )