| NimicNou_3018 a întrebat:

Am multe masele cariate.De la asta sa apara mirosul neplacut al gurii? Ce sfaturi imi dati?

10 răspunsuri:
| MaraMărr a răspuns:

Este adevarat ca din cauza cariilor apare mirosul neplacut, trebuie sa te speli pe dinti de cel putin 3 ori pe dinti si la sf. sa iti dai cu periuta si pe limba [chiar merge]

| Dia a răspuns:

Da, asta este o cauza a mirosului urat din gura.
Ar trebuii sa mergi la un dentist, dar pana atunci am gasit un articol foarte bun despre respiratia urat mirositoare:
Atunci cand stai de vorba cu o persoana, unul din lucrurile care fac atmosfera confortabila este si calitatea respiratiei tale si a celui/celei cu care vorbesti. Daca e loc si de un sarut, acest lucru e si mai important.

Uneori respiratia urat mirositoare se pune in calea sarutului sau a unei comunicari placute. Iti da tie un disconfort urias (daca iti dai seama de ea) si pe cel/cea din fata ta chiar il/o poate alunga la mare distanta de tine. Nu vrei sa se intample una ca asta si, din acest motiv, trebuie sa fii atent/a la calitatea respiratiei tale.

Daca vrei sa fii sigur/a ca ai o respiratie placuta cea mai de incredere strategie e sa te speli pe dinti in mod corect si de atatea ori cat e nevoie. Ce inseamna asta?

Cand trebuie sa-mi spal dintii?

Spalatul pe dinti e obligatoriu dimineata si seara si dupa fiecare masa. Nu e deloc o greseala daca te speli de 4-5 ori pe zi. E chiar potrivit.

Dupa ce-ai mancat, spala-te imediat deoarece si alimentele ajuta la curatarea gurii. Insa daca ai lasat chiar si jumatate de ora sa treaca dupa masa, resturile lor deja incep sa lucreze la calitatea proasta a respiratiei si chiar incep sa-ti distruga dintii. Efectul lor benefic de curatire nu mai e valabil.

E o idee buna sa iei cu tine periuta si pasta de dinti. Sa le ai in geanta oriunde mergi. Daca ai luat o gustare la scoala poti merge la baie si sa-ti speli dintii. Oare cine se va simti mai bine ca tine? Nu e deloc rusinos chiar daca esti surprins/a in baia unui bar, restaurant sau club spalandu-te pe dinti. O faci pentru confortul tau.

Cum e mai bine sa procedez?

Spala-te fara sa freci prea apasat, nu fa economie la pasta de dinti, aplic-o pe toata portiunea cu peri, si curata toate fatetele dintilor. Un medic stomatolog mi-a spus: fiecare miscare trebuie s-o executi de 10 ori ca sa ai dinti curati.

Foloseste o periuta mai moale. Cele dure ranesc gingiile iar gingiile lezate sunt locuri foarte bune unde se pot cuibari bacteriile ce produc miros urat. Spala-te indelung insistand in toate partile dar, cum ti-am spus, nu agresa gingiile.

Apa de gura si ata dentara sunt accesorii extrem de utile pentru igiena dentara.

Sanatatea dintilor e esentiala pentru o respiratie placuta deci: vizita la stomatolog la fiecare 6 luni e sfanta.

Guma de mestecat, pastilele mentolate si spray-urile de gura sunt doar solutii de urgenta pentru ca nu inlocuiesc igiena corecta. Ele doar acopera mirosul, nu-i indeparteaza cauzele, in plus, iti cam strica stomacul.

Autor: sexologul Clopotel.ro, Dr. Bianca Ghizdavu

| Scândură a răspuns:

Buna! Du-te la dentist, e singurul mod prin care poti sa rezolvi probelma, nu doare, e super in regula! Plus ca-ti pui in pericol sanatatea ta si a dintilor!

| Zippy a răspuns:

Din cate stiu eu mirosul neplacut apare ori din cauza stomacului, ori din cauza cariilor, deci da. poate aparea de aici

| Neddme a răspuns:

Da e posibil sa apara mirosul neplacut de la carii. Sfatul meu? Mergi la dentist si rezolva-ti probleme dentare

| Sheili a răspuns:

Voi astepta sa-ti raspunda ca si eu am nevoie big grin

| MihaelaMika a răspuns:

Sallbig grin! Am vazut intrebarea ta si vreau sa iti raspundhappy! Mirosul provine de la carii asta sa stiihappy! Du-te la un medic si sa ti le rezolvehappy e cea mai buna metoda sa stiihappy! Costa dar rezultatele sunt pe masurahappybig grin! Baftahappy!

| sorina_2044 a răspuns:

Da mirosul neplacut poate aparea si de la cari dar nu numai el poate ascunde si boli ale stomacului dar in specilal splinei.Si ar trebui sa te duci la dentist carile distrug dinti iar lipsa accestora imbolnaveste organizmu, digestia alimentelor ne mai find facuta corect si nu trebuie sa iti fie frica, nu patesti nimic din contra reduci riscu imbolnaviri

| DoarImpreuna a răspuns:

Sfatul e:

1. Sa mergi la dentist.
2. Sapala regulat dintii.
3. Foloseste apa de gura.

Da poate mirosi de multe ori mai urat decat wc-ul o gura sticata. Mergi si tu la un dentist sa iti vada gura si sa iti spuna ce ai de facut.

Sanatate.

| UseR4EveR a răspuns:

Exista ceva carbuni la farmacie pentru mirosul neplacut al gurii incearca si eu am auzit sper sa fi fost de folos happy