| bbubby a întrebat:

Am nevoie de ajutor:-s deci am avut parul natural saten mediu cret... dupa o lupta cu placa a ajuns drept uscat si urat :-| m am vopsit blond ba cu decolorant ba cu vopsea:-| acum e extrem de deteriorat si nu pot sa nu mai pun placa pe el ca sta oribil... intrebarea mea e.: prinde pe blond satenul mediu? (Ca sa pot scapa odata de terorizarea parului) fundita:-s

Răspuns Câştigător
| Cristina1233 a răspuns:

NU TE MAI VOPSI IN PERIOADA ASTA! Datorita parul foarte ars pentru ca il faci cu placa arsura aceea de la varful firului de par va ajunge dupa un timp la radacina si va trebui sa te tunzuri foarte foarte scurt iar daca te mai si vopsesti o sa ii faci si mai rau parului o sa il distrugi. Cel mai bine ar fi sa te tunzi si sa folosesti o masca de la GARNIER cu capacelul mov sau verde. E foarte buna. EXact asta mi s=a inttamplat si mie cu parul. Spe ca ti-am fost de ajutor.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cel mai bine îl lași așa până vei scăpa complet de vopsea, îl tunzi și aplică o mască pe bază de ulei de ricin, gălbenuș de ou și vitamina A.
După două ore te speli în mod obișnuit cu un șampon vitaminizant și un balsam, ajută foarte mult la regenerare și creștere.
De asemenea, renunță la placă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti hotarata sa revi la nuanta ta naturala si nu mai ai de gand sa te vopsesti in urmatoarele luni iti sugerez sa folosesti henna. Nu agreseaza parul, ajuta la refacerea lui, nu iti mai cade parul si asa mai departe. Are multe benefici doar ca dupa ce te-ai vopsit cu henna vopseaua normala nu mai prinde decat peste nu stiu cat timp.

Cat despre parul tau deteriorat, foloseste o foarfeca. Trebuie sa-ti tunzi partea deteriorata dar ti-as sugera sa te vopsesti mai intai cu henna, poate se mai regenereaza si nu trebuie sa iti tunzi asa mult. Dar dupa vopsit trebuie sa te tunzi obligat si sa folosesti niste balsame hidratante.
Uite cum se aplica balsamul corect : http://didiglamour.blogspot.com/......ient.html.
Henna se gaseste la pretul de 60-70 lei care este gata preparata ca nuanta, adica e ca o vopsea. Ai diversitate la nuante. Si mai e henna in 3 nuante, saten, roscat si brunet sau blond. Nu stiu sigur asta. Asta care o lasi tu in functie cat de intensa o vrei costa vreo 12 lei. Se gasesc si pe net sau la plafar.

| DjLayla a răspuns:

Da prinde si eu am patit-o tongue FUNDA?

| ioio232 a răspuns:

Daca esti baiat fate chel lasa parul sa creasca si cand vrei sa il intinzi dai cu spray heat protection sa nu ti-l mai arzi
daca esti fata nu stiu tunde-te si nu ti-l mai intinde

| NaturalClean a răspuns:

Ar fi bine ca o perioada sa nu-i mai faci nimic, sa-l lasi sa creasca si apoi sa-l tunzi. Intre timp poti aplica tratamente naturale. Iti recomand uleiul de porumb presat la rece in combinatie cu ulei de nuca si ulei esential de rozmarin.