| publicname a întrebat:

Am niste alunite pe abdomen si pe piept si as vrea sa le scot. Ele nu sunt cancerigene, dar am auzit ca daca am trimitere de la doctorul de familie la dermatolog este gratuita operatie de indepartare a acestora.Este adevarat?

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu este adevarat.Eu am avut niste veruci(negi cu baza subtire) pe gat si mereu se prindeau in lantisor.Pentru ficare am platit 20 lei (la o policlinica de stat cu bilet de trimitere! Si asta acum 2 ani!).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai daca dermatologul sau chirurgul plastician considera ca este nevoie (prezinta risc de malignizare). daca o vrei doar din motive estetice, nu e gratuit. In plus, sa stii ca raman cicatrici mai mari decat alunitele, mai ales pe piept.

| ecristinamc a răspuns:

Si daca e gratuita ce? Face mai mult rrau ca bine.La fel ca vaccinul impotriva hripei AH1N1. Din cate stiu eu nu e adevarat iar o operatie de extirpare a alunitelor costa peste 400 lei(nu garantez)