| queeny a întrebat:

Am parul pana la umeri. In cat timp/ani imi va ajunge pana la nivelul buricului? (de tuns nu ma tund. cum sa creasca mai repede?)

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Parul creste de la 12 la 15 centimetri in fiecare an. Retetele pentru cresterea rapida a parului au de fapt rolul de a favoriza cresterea normala si sanatoasa a acestuia. Tratamentele pentru cresterea parului actioneaza asupra intaririi radacinii si evitarea fragilitatii firului de par care poate stopa cresterea lui normala si chiar deteriorarea podoabei capilare. Un scalp sanatos si curat este un mediu favorizant pentru cresterea normala a podoabei capilare.
- Un deficit de vitamine ar fi cauza care sta intre tine si un par lung si frumos. Intra in cel mai apropiata farmacie si cauta vitamina A, B, C si E. De obicei, gasesti un complex de vitamine care le contine pe toate acestea. Nici un complex de vitamine conceput special pentru piele sanatoasa si cresterea unghiilor si a parului nu e de lepadat. Aceasta constituie solutia cea mai buna - rezultatele nu vor intarzia sa apara dupa cateva saptamani.
- Periaza-ti bine parul. Investeste intr-o perie lata si captusita. Aceasta stimuleaza circulatia sangelui pe scalp. Periaza parul dimineata, si timp de 5 minute seara. Ai grija sa nu se rupa firele de par de la periatul prea intens!
- Alta modalitate foarte buna de stimulare a circulatiei sangelui este masajul scalpului. Ori de cate ori ai timp, maseaza pielea capului incet, folosind o miscare circulara. Poti face asta in timp ce te uiti la televizor, inainte de culcare sau chiar cand te speli pe cap.
- Uleiul esential de nuca de cocos, de ricin sau de masline sunt remediile naturale perfecte pentru parul deteriorat. Ajuta la mentinerea sanatatii scalpului si se recomanda aplicarea lor in fiecare seara, dupa o incalzire prealabila, si clatirea parului dimineata, dupa ce l-ai lasat sa actioneze intreaga noapte.
- Prepara in casa o masca de par din rodie si ulei esential de mustar. Aplica pe parul proaspat spalat si lasa-l sa actioneze intreaga noapte. Repeta tratamentul de trei ori pe saptamana pana la sase luni, daca parul tau este gras, fragil, cade mult si ai senzatia ca nu mai creste.
- Mastile cu Henna incolora intaresc firul de par si il fac mai gros si lucios.
- Expunerile masive la soare contribuie la fragilitatea firului de par, la fel si praful la care te expui in fiecare zi si obiceiul de a-ti trece frecvent mana prin par, complet daunator si el.
- Ceaiul verde este si el un remediu eficient impotriva caderilor parului. Bea trei cani de ceai verde zilnic, pentru mai multe luni, iar in timp vei vedea cum parul isi recapata sanatatea si stralucirea de care are nevoie.
- Otetul poate fi folosit si el pentru stimularea cresterii parului. Asigura o buna circulatie a sangelui la nivelul scalpului si mentine sub control cantitatea de sebum care impiedica cresterea normala si sanatoasa a firului de par.
- Evita cafeaua, alcoolul si tigarile. Somnul de noapte este foarte important si, pentru o perioada nu este recomandat sa pierzi nici o noapte. Nu intrerupe tratamentul dupa primele efecte, ci continua pana la sase luni sa ingrijesti delicat podoaba capilara. Vei avea un par sanatos, bogat si stralucitor. Succes!winking

| missbee a răspuns:

Foloseşte ulei de ricin, ajută.
Dar degeaba vei folosi tot felul de măşti, tot felul de uleiuri, dacă nu îl tunzi periodic. Evită să foloseşti produse de styiling, placă, phoen. Încearcă la 2-3 luni să iei 1/2cm din el, astfel încât să scapi de vârfurile despicate. Dacă îl laşi fără să îl tunzi, de la soare, vânt, fluctuaţii de temperatură, vârfurile se vor usca, despica, şi se vor rupe. Aşadar, în momentul când va creşte, vârful se rupe iar lungimea rămâne constantă. Se merită? Şi în plus părul ars nu are un aspect prea plăcut.
Dacă îţ tunzi la 2-3 luni câte un cm, îi vei grăbi creşterea. În general el creşte 1. 5-2 cm pe lună, deci făcând un calcul, nu renunţi la foarte mult dacă tunzi 1 cm la 3 luni.

Foarfeca e cea mai sănătoasă metodă.

| Zenithf a răspuns:

Pai, daca nu ti-l tunzi o sa ti se opreasca din crescut. Parul are o lungime normala de? 30. 40 cm, depinde de om, dispozitie genetica, starea sanatatii si multi alti factori. Pentru a stimula cresterea lui peste aceasta limita normala, trebuie taiate varfurile regulat, la 2. 3 luni. Asa ajunge sa creasca in jur de 4-5 cm in acest rastimp, si pierzi numai 1-1. 5 cm din el prin tuns. Deci, ca sa-ti creasca cu ~30 cm in plus ti-ar trebui 1. 5-2 ani.
Aceste date sunt aproximative, viteza de crestere a parului variza mult de la om la om.

| Miruna_7873 a răspuns:

Pai mie intr-un an mi-a crescut parul 20 de cm.
In 2-3 ani cred.

Răspuns utilizator avertizat
| PeAcE a răspuns:

Din cate am inteles exista anumite uleiuri care ajuta la cresterea parului, cum ar fi uleiul de recin.
In cat timp o sa cresca nu cred ca o sa poata sa-ti spuna nimeni exact, dar cu aproximare in 2 ani.

Eu nu iti recomand sa nu te mai tunzi, ci din potriva sa iti tunzi varfurile din 3 in 3 luni deoarece si asta ajuta la cresterea parului.

Sper ca te-am lamurit cat de cat!:*

| nataliam a răspuns:

Cam in doi ani, depinde cat de repede iti creste. Dar daca nu-l mai tunzi deloc, in 2 ani o sa-ti creasca spicuit, ars si urat. Ce rost are sa ai un par lung si urat? Mai bine renunti la 3-4 cm, dar stii ca e sanatos. Parul creste cam 15 cm pe an.

Răspuns utilizator avertizat
| DareToKnow a răspuns:

Parul creste cam 1-2 cm pe luna. Dar ca sa creasca mai repede si frumos trebuie sa tai macar 1 cm atunci cand se inspica la varfuri, altfel nu mai creste cum trebuie.

| Str3n6arizza a răspuns:

Buna! Si eu ma aflu in aceeasi situatie : vreau sa imi cresca parul mult! Cat mai mult si problema e ca de cate ori creste considerabil incepe si se toceste si trebuie sa-l tund x( incerc sa am cat mai multa grija de el: cum il spal, cum il usuc, cum il pieptan... Părul creşte la fel de repede, indiferent de zonele corpului - mai precis, cu jumătate de milimetru zilnic, relevă studii ştiinţifice recente. Acest lucru face posibil ca, la o persoană normală, fără probleme de calviţie sau fără o carenţă prea mare de vitamine în organism, părul să crească între 1, 2 şi 1, 5 centimetri lunar.

Rapiditatea creşterii părului depinde totodată şi de vârstă, dar şi de stadiul hormonal al organismului (de pildă, la femei, sarcina afectează ritmul creşterii părului). Cert este însă că părul poate creşte la un nivel maxim de 15 centimetri pe an, iar pentru ca o persoană tunsă scurt să aibă plete până la nivelul taliei, ar avea de aşteptat circa patru ani.
Sper ca informatiile ti-au fost utile :*

| Alexandra_2209 a răspuns:

Pai parul trebuie tuns la varfuri ca sa creasca.( daca nu il tunzi va creste mai greu) Si eu am parul pana la umerikiss dar inainte l-am avut pana la cot. Si m-am tuns cred ca pana la urechirolling on the floor si mi-a crescut cam intr-o jumatate de an pana la umeri:-) dar eu m-am mai tuns la varfuri:-D nu stiu exact cat timp o sa iti ia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vino sa te *** si iti creste